Barcelonei îi trece glonțul pe la ureche. Catalanii au răpus abia pe final ultima clasată

Sergi Roberto a reușit o ”dublă” pentru Barcelona
Sergi Roberto a reușit o ”dublă” pentru BarcelonaProfimedia
Barcelona a câștigat cu 3-2 partida cu Almeria și păstrează contactul cu primele clasate din LaLiga.

Barcelona - Almeria 3-2

Barcelona a fost echipa responsabilă cu posesia și cu marile ocazii, iar golul lui Raphinia (33) după un corner nu a făcut decât să confirme așteptările unei victorii facile a catalanilor.

Doar că oaspeții nu au fost de acord cu această perspectivă, iar Leo Baptistao a restabilit egalitatea cu patru minute înainte de pauză (41).

A doua repriză a început în aceeași notă de dominare a gazdelor, care au irosit câteva ocazii uriașe, împiedicați fiind și de paradele excepționale ale lui Maximiano

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

A fost nevoie de o altă fază fixă pentru ca Barcelona să preia conducerea. Raphina a centrat din corner, iar Sergi Roberto a plasat mingea cu capul la colțul lung (60).

Părea să fie golul care readuce liniștea în tabăra catalană, doar că o gafă monumentală a defensivei gazdă avea să ducă la golul al doilea al Almeriei.

Araujo s-a ciocnit de portarul Pena la o centrare a oaspeților, acesta a scăpat mingea din mâini, iar Gonzalez a îndeplinit o simplă formalitate, spre stupoarea fanilor din tribune, care au trebuit apoi să aștepte până în minutul 83 pentru a-și vedea din nou favoriții la conducere.

Lewandowski l-a găsit demarcat pe Sergi Roberto în centrul careului advers, iar mijlocașul catalan a finalizat cu stil pe lângă Maximiano.

Finalul nu a fost lipsit de emoții, Inaki Pena reușind să scoată o minge de pe linia porții după o fază fixă a oaspeților.

Cu acest succes, Barcelona a acumulat 38 de puncte și ocupă locul 3, la șase lungimi de surprinzătorul lider Girona și la patru de marea rivală Real Madrid