Barcelona joacă slab, dar învinge Osasuna în LaLiga cu un penalty transformat de Lewandowski

Robert Lewandowski a marcat golul victoriei pentru Barcelona
Robert Lewandowski a marcat golul victoriei pentru BarcelonaAFP
Barcelona a învins-o pe Osasuna cu 2-1, duminică, pe stadionul El Sadar din Pamplona, în etapa a 4-a din LaLiga. Victoria a venit după o partidă în care Barca a suferit din nou. Victoria a fost asigurată abia în ultimele minute de Robert Lewandowski, care a marcat din penalty.

Barcelona are un palmares impresionant la Osasuna, unde nu a mai pierdut din 2012. De atunci s-au jucat opt meciuri, cu cinci victorii pentru catalani și trei remize.

Vezi clasamentul actualizat al LaLiga

Fără să joace un fotbal grozav, Barcelona este pe locul trei în La Liga, la două puncte în spatele liderului Real Madrid. Osasuna, una dintre surprizele sezonului trecut, este pe locul 10, cu șase puncte.

Început liniștit la Pamplona

La pauză Barcelona aveaun avantaj de 1-0 , grație unui gol înscris în ultimele secunde de Kounde, dar Osasuna a fost cea care a condus jocul în prima repriză. Cu excepția unei ocazii a lui Frenkie de Jong, care a lovit bara, gazdele au fost mult mai eficiente la mijlocul terenului și au reușit să țină la distanță echipa lui Xavi.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Ter Stegen a fost omul catalanilor. Germanul a apărat două șuturi periculoase ale lui Arnáiz și Oroz. Fără prea multe mișcări, Barcelona a reușit să treacă în avantaj aproape din întâmplare, la o lovitură de colț finalizată de Jules Koundé.

Koundé sărbătorește un gol alături de coechipierii săi
Koundé sărbătorește un gol alături de coechipierii săiAFP

Ávila egalează, Lewa ucide speranțele bascilor

În ciuda avantajului, lucrurile s-au înrăutățit și mai mult pentru Barça în repriza a doua. După schimbările inspirate, Osasuna a crescut în joc și a început să pună multe probleme. Până când Chimy Ávila a găsit un spațiu la marginea careului și a egalat cu un șut de superfotbalist.

Chimmy Ávila a marcat un gol frumos pentru a egala partida
Chimmy Ávila a marcat un gol frumos pentru a egala partidaAFP

Formația din Navarra a sperat chiar la o victorie. Barcelona a profitat însă de un contraatac și a primit un penalty.  Lewandowski a executat lovitura de pedeapsă și a tranșat meciul.

As estatísticas de Osasuna 1x2 Barcelona
As estatísticas de Osasuna 1x2 BarcelonaFlashscore