Atletico Madrid a urcat provizoriu pe podium după victoria cu Almeria

Morata a deschis scorul
Morata a deschis scorul Profimedia
Atletico Madrid a urcat momentan pe ultima treaptă a podiumului în La Liga după victoria cu 2-1 obținută duminică seara, acasă, în fața celor de la Almeria, în etapa a 16-a din La Liga.

Atletico Madrid - Almeria 2-1

Alvaro Morata (17) şi Angel Correa (22) au înscris golurile madrilenilor, pentru oaspeți marcând Leo Baptistao (62).

Cu 34 de puncte, Atletico este acum pe locul 3, cel puțin până la partida de duminică seara dintre FC Barcelona (locul 4) şi Girona (locul 2).

Fără nicio victorie în acest sezon şi cu doar 4 puncte acumulate, Almeria rămâne 'lanterna roşie', locul 20, şi este printre 'candidatele' la retrogradare.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Aşa cum se ştie, Real Madrid, liderul la zi din La Liga, nu a reuşit decât un rezultat de egalitate, 1-1, sâmbătă seara, în deplasare, cu Real Betis, dând astfel posibilitatea Gironei ca în cazul unui succes în fața celor de la FC Barcelona să revină pe poziția fruntaşă a ierarhiei.

Pe Estadio 'Benito Villamarin', Jude Bellingham a marcat pentru madrileni în minutul 53, însă gazdele au egalat în minutul 66 prin Aitor Ruibal. Real Madrid este momentan pe primul loc, cu 39 de puncte, iar Real Betis este pe 7, cu 26 de puncte.

Real Sociedad a trecut cu 3-0, în deplasare, de Villarreal. Mikel Merino (38), Martin Zubimendi (41) şi Takefusa Kubo (45+4) au marcat pentru echipa din San Sebastian, care ajunge pe treapta a 5-a a clasamentului, cu 29 de puncte, în timp ce Villarreal este pe 13, cu 16 puncte.

Jucând acasă, Mallorca a obținut o victorie după cinci etape în care nu mai câştigase, învingând cu 1-0 pe Sevilla, unicul gol al meciului aparținând lui Cyle Larin (11). Gazdele ocupă locul 15, cu 14 puncte, în timp ce Sevilla este pe 16, cu 13 puncte.

Tot cu 1-0 s-a impus şi Las Palmas în deplasarea de la Alaves, prin golul reuşit de Kirian Rodriguez (31). Ianis Hagi, care a început titular pentru Alaves, a fost înlocuit în minutul 63.

Alaves este pe locul 12, cu 16 puncte, iar Las Palmas este pe 8, cu 24 de puncte.

Vineri seara, Getafe a învins cu 1-0 pe Valencia, în prologul etapei.

Runda va continua cu meciurile programate duminică seara şi luni.