Atletico Madrid a încheiat prima etapă din LaLiga cu o victorie

Atletico a urcat pe primul loc
Atletico a urcat pe primul locAFP
Atletico Madrid a încheiat runda inaugurală a sezonului din LaLiga, sărind în fruntea clasamentului cu o victorie pe teren propriu cu 3-1 în fața promovatei Granada.

Atletico Madrid - Granada 3-1

Alvaro Morata a adus gazdele în avantaj după șapte minute de joc în prima repriză.

Cesar Azpilicueta, aflat la debutul său la Atletico, a centrat, iar fundașul central al lui Malaga, Jesus Vallejo, a greșit momentul în care a respins mingea cu capul și a trimis-o direct la Morata, care a marcat.

Malaga a egalat în minutul 63, după ce Yannick Carrasco a pierdut mingea încercând să dribleze în apărare. Gonzalo Villar a trimis o centrare în gura porții, unde Samu Omorodion a trimis un șut din prima în plasa porții.

Atletico s-a impus la debut
Atletico s-a impus la debutAFP

Carrasco s-a revanșat cinci minute mai târziu, oferind o pasă scurtă către Depay, care a trimis un șut de la 25 de metri.

"Este un gol extraordinar", a declarat Diego Simeone, antrenorul lui Atletico. "Mă bucur pentru el, pentru că a muncit foarte mult și știe că trebuie să facă un efort pentru a concura pentru un loc".

Ambele echipe au fost aproape de gol, înainte ca Marcos Llorente să preia o minge pierdută în careu și să se strecoare printre doi apărători pentru a închide tabela, marcând în al nouălea minut al timpului adițional.

Statistici meci
Statistici meciFlashscore

"A fost o muncă grea pentru că Granada a făcut un joc bun", a spus Simeone.

Singura pată pe seara lui Atletico a fost accidentarea căpitanului Koke, care a ieșit după șase minute.

Atletico a fost singura echipă care a marcat mai mult de două goluri în runda inaugurală. La numărul de goluri marcate, a trecut peste Real Madrid, Osasuna și Rayo Vallecano, care s-au impus și ele cu două goluri în meciurile de deschidere.

În meciul inaugural de luni, Cadiz a învins o altă echipă promovată, Alaves, cu 1-0, cu un gol marcat în minutul șapte de mijlocașul Fede San Emeterio.