Ancelotti speră ca Benzema, Kroos și Modric vor rămâne la Real Madrid și sezonul viitor

Real Madrid ocupă locul 2 în La Liga
Real Madrid ocupă locul 2 în La LigaProfimedia
Karim Benzema, Toni Kroos și Luka Modric vor rămâne la Real Madrid și în sezonul viitor, și-a exprimat speranța antrenorul Carlo Ancelotti, vineri, în condițiile în care contractele acestora expiră la finele actualului sezon.

"Cred că ei vor rămâne și sezonul viitor. Sunt discuții în desfășurare cu conducerea clubului și sper că vom miza pe ei și în continuare. Sigur, va veni și momentul când aceștia se vor retrage, trebuie să vedem viitorul clubului și dintr-un alt unghi. Avem jucători tineri fantastici. Eduardo Camavinga, Aurelien Tchouameni, Federico Valverde, Dani Ceballos, ei vor simboliza o altă eră pentru Real Madrid", a spus Ancelotti.

Benzema, Modric și Kroos sunt la Real Madrid din 2009, 2012, respectiv 2014 și au ajutat echipa să obțină o multitudine de titluri, inclusiv mai multe trofee în Liga Campionilor.

Real Madrid este pe locul 2 în La Liga după 27 de etape, cu 59 de puncte, la 12 puncte de liderul FC Barcelona.

Real Madrid s-a calificat în finala Cupei Spaniei la fotbal, după ce a învins-o fără drept de apel în deplasare, cu scorul de 4-0, pe marea sa rivală FC Barcelona, miercuri seară, în manșa secundă a semifinalelor competiției.

Eroul madrilenilor în meciul de pe Camp Nou a fost atacantul Karim Benzema, autorul unui hat-trick în repriza secundă, în minutele 50, 58 (din penalty) și 80.

Golgheterul francez a contribuit și la primul gol al oaspeților, oferindu-i pasa decisivă brazilianului Vinicius Junior, care a deschis scorul în prelungirile primei reprize (45+1).

În meciul tur, FC Barcelona s-a impus cu 1-0 pe Santiago Bernabeu, în urma unui autogol al fundașului brazilian Eder Militao (26).

Karim Benzema, câștigătorul Balonului de Aur 2022, a reușit cu această ocazie a doua triplă consecutivă, după cea din meciul cu Valladolid (6-0), disputat în weekend la Madrid, în campionatul Spaniei.

Victoria de miercuri a fost cea mai categorică obținută de Real Madrid pe Camp Nou în El Clasico, după cea din 1963, când a învins-o pe Barca cu 5-1, într-o partidă din liga spaniolă. Madrilenii s-au impus atunci grație unei triple a ungurului Ferenc Puskas (de asemenea cu un gol din penalty), completată de golurile altor doi jucători legendari, Alfredo Di Stefano și Paco Gento.

Real Madrid va avea ca adversară în finala Cupei Spaniei, programată în data de 6 mai la Sevila, formația Osasuna Pamplona, care a eliminat la rândul ei în semifinale formația Athletic Bilbao (1-0 în tur și 1-1 în retur, după prelungiri).