Ajax, eliminată din Cupa Olandei de o echipă de amatori

USV Hercules - Ajax 3-2
USV Hercules - Ajax 3-2Profimedia
Amatorii din cadrul clubului De Utrechtse Sportvereniging Hercules i-au eliminat pe cei de la Ajax din Cupa Olandei. Echipa din Amsterdam a încheiat dezastruos anul 2023. La Galgenwaard, terenul obișnuit de acasă al FC Utrecht, s-a înregistrat un scor incredibil de 3-2. Clubul amator din Liga 4 a marcat golul victoriei în minutul patru al timpului suplimentar.

Pe un teren îmbibat de ploaie, diferența de nivel între cele două echipe a fost minimă în primele 80 de minute.

Ajax a întâmpinat dificultăți în special în faza defensivă, așa cum s-a observat în minutul 16. După o greșeală a fundașului stânga Gastón Ávila, Jordi Paulina a reușit să pătrundă în zona de 11 metri dinspre dreapta și a livrat perfect mingea către Tim Pieters, care în sezonul 2020/21 juca încă pentru Jong FC Utrecht.

Ajax a avut prima ocazie periculoasdă după mai puțin de jumătate de oră de joc. Carlos Forbs a profitat de o greșeală a defensivei adverse, dar în loc să tragă, portughezul a pasat mingea către Akpom, aflat în poziție de ofsaid.

Nici acțiunile lui Amourricho van Axel Dongen și Georges Mikautadze nu au avut succes în fazele finale ale primei reprize.

Antrenorul Michael Valkanis, care l-a înlocuit din nou pe John van't Schip, rămas în Australia, i-a introdus în echipă pe Brobbey, Ar'jany Martha și Benjamin Tahirovic după pauză.

Hercules a rămas joc și a reușit să marcheze din nou chiar și în mijlocul celei de-a doua reprize. Pieters a șutat splendid și a făcut 2-0.

Pe final, echipa gazdă a încasat două goluri. Brian Brobbey și Chuba Akpom au găsit poarta și au reușit să readucă speranțe echipei.

Cu toate acestea, într-un contraatac rar, Martha a comis o greșeală fatală. Din lovitura liberă care a urmat, în minutul 94, Mats Grotenbreg a s-a trezit cu mingea la picior și a marcat pentru 3-2.