Echipa lui Dan Petrescu, Jeonbuk, s-a calificat în ultima clipă în play-off-ul campionatului Coreei de Sud

Dan Petrescu, antrenorul lui Jeonbuk din Coreea de Sud
Dan Petrescu, antrenorul lui Jeonbuk din Coreea de SudProfimedia
Jeonbuk a învins-o pe FC Seoul cu scorul de 2-0. A fost un meci decisiv. Ambele echipe aveau nevoie de victorie pentru a se clasa pe locurile de play-off.

Dan Petrescu și-a salvat postul de antrenor aflat în pericol înaintea meciului de totul sau nimic. În final a ieșit bine pentru antrenorul român: Jeonbuk a învins-o în deplasare pe FC Seoul cu scorul de 2-0.

FC Seoul avea cu două puncte mai mult față de  Jeonbuk înaintea meciului, așa că Petrescu nu avea decât varianta victoriei. Echipa fostului antrenor de la CFR Cluj venea după 4 meciuri fără victorie în ultimele 5 etape din K League 1.

În prelungirile primei reprize, un gol marcat de gazde a fost anulat de VAR. Repriza a doua a fost la discreția lui Jeonbuk, care a deschis scorul în minutul 60 prin Kyo-won Han. Scorul final a fost stabilit de Gustavo, unul dintre cei 3 brazilieni din lotul lui Petrescu, în minutul 75.

Cu această victorie, Jeonbuk a depășit-o în clasament pe FC Seoul, și a terminat sezonul regulat pe locul 4, cu 49 de puncte. Seoul a încheiat prima de sub linie, pe locul 7.

Dan Petrescu își va continua aventura în Asia cu un meci în AFC Champions League împotriva echipei Lion City Sailors, din Singapore. Jeonbuk se află pe locul 2 al grupei F cu 3 puncte obținute în prima etapă.