Fosta echipă a lui Andres Iniesta a câștigat primul titlu de campioană din istoria clubului

Vissel Kobe, campioana J. League
Vissel Kobe, campioana J. LeagueAFP
Vissel Kobe a câștigat titlul în J.League, sâmbătă, pentru prima dată în istoria clubului, după ce două goluri marcate în decurs de trei minute în prima repriză au adus echipei lui Takayuki Yoshida o victorie cu 2-1 în fața celor de la Nagoya Grampus.

Cu un meci rămas de disputat în acest sezon, victoria de pe stadionul Kobe îi permite lui Vissel să se distanțeze la patru puncte de campioana de anul trecut, Yokohama F Marinos, care vineri a reușit doar o remiză, 0-0.

Haruya Ide și Yoshinori Muto au marcat în minutele 12 și, respectiv, 14, pentru a-i oferi lui Kobe un avantaj de două goluri, înainte ca Kasper Junker să reducă din diferență pentru Nagoya în minutul 30.

Kobe știa că o victorie i-ar fi adus clubului primul titlu din istorie.

Gazdele au avut de îndurat mai multe momente grele în timp ce Nagoya, care avea nevoie de victorie pentru a-și menține în viață speranțele de a termina în primele trei locuri și de a obține un loc în Liga Campionilor Asiei de anul viitor, a încercat să egaleze.

Naoki Maeda a fost cel mai aproape de a egala când a lovit bara transversală din apropiere, cu 14 minute înainte de final, dar Kobe a rezistat și a obținut victoria.