Andres Iniesta a jucat ultimul meci pentru clubul japonez Vissel Kobe

Iniesta a declarat că intenționează să continue să joace, dar nu a anunțat unde va face următoarea mutareAFP
Legenda fotbalului spaniol Andres Iniesta (39 de ani) a jucat sâmbătă ultimul său meci pentru clubul japonez Vissel Kobe, pregătindu-se să-și continue cariera ilustră în altă parte.

Iniesta a început meciul la mijlocul terenului, purtând banderola de căpitan, și a jucat primele 57 de minute ale partidei dintre Kobe și Consadole Sapporo, scor 1-1, pe teren propriu, în J-League.

Iniesta a jucat peste 600 de meciuri pentru Barcelona, câștigând Liga Campionilor de patru ori și cucerind nouă titluri în La Liga înainte de a se alătura lui Kobe în 2018.

El a declarat că intenționează să continue să joace, dar nu a anunțat unde va face următoarea mutare.

Sâmbătă, în minutul 36, a pătruns în suprafața de pedeapsă și a încercat să înscrie un gol în aplauzele spectatorilor.

Însă, după 12 minute din repriza a doua, a fost înlocuit într-un moment în care echipa sa era condusă cu un gol.

Andres Iniesta de la Vissel Kobe controlează mingea în timpul meciului de fotbal din J-League dintre Vissel Kobe și Hokkaido Consadole Sapporo.AFP

"Îți mulțumesc Iniesta pentru că ai jucat pentru Vissel Kobe timp de mulți ani", a scris un fan pe Twitter în timp ce jucătorul spaniol se îndrepta spre bancă.

"Iniesta, îți mulțumesc că ai venit în Japonia", a scris un alt fan pe Twitter.

După fluierul final, un spectator care aplauda a fost văzut ținând un banner pe care scria "Gracias Iniesta".

Iniesta s-a alăturat lui Kobe pentru un contract pe trei ani, cu un salariu anual de 30 de milioane de dolari, pe care l-a prelungit în mai 2021.

El a câștigat Cupa Împăratului din Japonia pe plan intern în 2019 și a condus Vissel în semifinalele Ligii Campionilor Asiei un an mai târziu.

Dar el a fost folosit cu moderație de club în acest sezon, explicând în luna mai că a vrut să plece de la Kobe pentru a se putea "retrage în timp ce sunt încă activ".

El a jucat pentru Kobe într-un meci amical împotriva Barcelonei la Tokyo luna trecută, împărțind o îmbrățișare cu managerul și fostul său partener de la mijlocul terenului, Xavi, la ieșirea de pe teren.

Considerat pe scară largă unul dintre cei mai buni jucători ai generației sale, Iniesta a fost asociat cu un rol în conducerea Barcelonei.