Urawa Red Diamonds a învins Leon la Cupa Mondială a Cluburilor și va juca cu Man City în semifinale

Alfonso Alvarado de la Leon, stânga, și Atsuki Ito de la Urawa Reds se luptă pentru minge în timpul Cupei Mondiale a Cluburilor de FotbalProfimedia
Rezerva Alex Schalk a marcat golul victoriei în minutul 78, iar Urawa Red Diamonds a învins vineri pe Leon cu 1-0, calificându-se în semifinalele Cupei Mondiale a Cluburilor, unde va întâlni Manchester City.

Golul a fost marcat după o pasă a lui Jose Kante, care l-a găsit demarcat în careu pe Schalk, aflat pe teren de numai cinci minute, și după o primă atingere cu piciorul stâng, a șutat cu dreptul pe lângă portarul Rodolfo Cota.

Șansele de revenire ale lui Leon pe stadionul Prince Abdullah Al-Faisal Sports City au primit o lovitură grea șase minute mai târziu, când căpitanul William Tesillo a primit al doilea cartonaș galben, iar clubul mexican, câștigător al Cupei Campionilor CONCACAF, a rămas în 10 oameni.

Aceasta a fost prima apariție a lui Leon la Cupa Mondială a Cluburilor, în timp ce japonezii de la Urawa, campionii Asiei, au terminat pe locul trei în competiție în 2007 și au participat și în 2017.

Marți vor înfrunta pe Manchester City, câștigătoarea Ligii Campionilor din Europa.

În cealaltă semifinală, luni, campioana din Copa Libertadores, Fluminense, va înfrunta învingătoarea dintre Al Ahly din Egipt și clubul saudit Al-Ittihad, care vor juca mai târziu, vineri.