Karim Benzema a stabilit un nou record și a intrat în istoria Cupei Mondiale a Cluburilor

Benzema sărbătorește golul marcat împotriva lui Auckland
Benzema sărbătorește golul marcat împotriva lui AucklandAFP
Atacantul francez a devenit primul jucător din istorie care a marcat în patru ediții diferite ale Cupei Mondiale a Cluburilor.

Karim Benzema a reușit această performanță cu un gol în minutul 40 al meciului din otimile de finală dintre Al-Ittihad, campioana în exercițiu a campionatului Arabiei Saudite și Auckland City din Noua Zeelandă.

Actualul căpitan al formației asiatice a încununat victoria cu 3-0 a echipei sale cu o finalizare încântătoare. Acesta a fost al cincilea său gol în șase apariții la Cupa Mondială a Cluburilor, fiind devansat doar de foștii coechipieri de la Real Madrid, Gareth Bale (șase) și Cristiano Ronaldo (șapte).

Fostul internațional francez a participat deja de cinci ori la acest turneu cu Real Madrid (2014, 2016, 2017, 2018 și 2023) și în toate a cucerit trofeul.

Grație acestui parcurs prolific, el a devenit primul jucător care a marcat în patru ediții diferite ale competiției. Golurile sale au fost marcate în semifinalele din 2014, împotriva lui Cruz Azul (1); în semifinalele din 2016 (1), în finala din 2016 (1) și în finala din 2022, împotriva lui Al-Hilal (1).

KB9 nu a reușit să înscrie în 2017 sau 2018, dar are șansa de a-și mări numărul de goluri în sferturile de finală împotriva legendarei Al-Ahly din Egipt. Învingătoarea acestui meci va avea șansa de a juca în semifinale împotriva lui Fluminense, proaspăt încoronată campioană a Copa Libertadores după ce a învins-o pe Boca Juniors.

Jucătorul francez a jucat până acum un total de 10 meciuri în cele șase apariții ale sale în Mundialito. El a fost titular în toate și a fost înlocuit doar în patru rânduri, acumulând 872 de minute pe teren.