RB Salzburg s-a calificat la Cupa Mondială a Cluburilor din 2025

RB Salzburg, a 12-a şi ultima echipă europeană care a obținut biletul pentru această competițieProfimedia
Echipa austriacă FC Red Bull Salzburg s-a calificat la ediția inaugurală a Cupei Mondiale a Cluburilor cu 32 de participante, care va avea loc în vara anului 2025, în Statele Unite, a anunțat Federația internațională de fotbal (FIFA) pe site-ul său oficial.

RB Salzburg a devenit a 12-a şi ultima echipă europeană care a obținut biletul pentru această competiție, miercuri seară, după eliminarea formației engleze Arsenal Londra în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Celelalte reprezentante ale "bătrânului continent" la Mondialul cluburilor sunt Real Madrid, Chelsea Londra, Manchester City - câştigătoarele ultimelor trei ediții ale Ligii Campionilor - Bayern Munchen, Paris Saint-Germain, Inter Milano, Borussia Dortmund, FC Porto, Benfica Lisabona, Juventus Torino şi Atletico Madrid.

Arsenal Londra putea obține biletul pentru Mondialul cluburilor în cazul în care reuşea să câştige actuala ediție a Ligii Campionilor, însă a fost învinsă miercuri, în Germania, de Bayern Munchen (0-1), ratând calificarea în semifinale.

În afara celor 12 cluburi europene, cu o limită de două echipe de țară (cu excepția cazului în care mai mult de două formații din acelaşi teritoriu au câştigat competiția continentală, cum este cazul echipelor braziliene), există deja alte unsprezece echipe din restul lumii cu un loc asigurat la Cupa Mondială din 2025.

Acesta sunt Palmeiras, Fluminense şi Flamengo din Brazilia, Al-Ahly (Egipt), Al-Hilal (Arabia Saudită), Wydad Casablanca (Maroc), Urawa Reds (Japonia), Club Leon şi Monterrey din Mexic, Seattle Sounders (SUA) şi Auckland City (Noua Zeelandă).

În acest moment mai sunt de stabilit nouă participante la Cupa Mondială a Cluburilor din 2025: două din Asia, două din Africa, una din CONCACAF, trei din CONMEBOL şi un club din țara gazdă.