Manchester City se califică la pas în FA Cup. De Bruyne a revenit după aproape 5 luni cu o pasă de gol

De Bruyne a fost introdus pe teren în minutul 57
De Bruyne a fost introdus pe teren în minutul 57Profimedia
Manchester City a învins-o cu 5 - 0 pe Huddersfield în turul trei al FA Cup.

Manchester City - Hyddersfield 5-0

Pentru City au punctat Foden și Alvarez în prima repriză (min. 33 și 37).

Phill Foden a deschis scorul în minutul 33 și după doar patru minute Julian Alvarez a majorat avantajul cetățenilor. Galopul jucătorilor lui City a continuat și în repriza secundă, tânărul Oscar Bobb trecându-și numele pe lista marcatorilor în minutul 58. Apoi, în minutul 65, Foden a realizat dubla.

Statistici
StatisticiFlashscore

Partida din FA Cup a marcat și revenirea a doi jucători de bază la City. Kevin de Bruyne și Jeremy Doku au fost introduși pe teren în minutul 57. Pentru belgian acestea au fost primele minute după accidentarea suferită în luna august a anului 2023. Cei doi au creat faza golului cinci. De Bruyne a centrat din banda dreaptă perfect pentru Doku, care a înscris cu un șut din prima.

Manchester City va juca următoarea partidă în deplasare la Newcastle, sâmbătă, 13 ianuarie, ora 19:30.