Man City rămâne în cursa pentru tripla istorică. Victorie cu United în FA Cup

Ilkay Gundogan a reușit o dublă în finala cu Man United
Ilkay Gundogan a reușit o dublă în finala cu Man UnitedAFP
Manchester City a câștigat al doilea trofeu al sezonului după ce a învins-o pe marea rivală Manchester United cu 2-1 în finala Cupei Angliei.

Manchester City - Manchester United 2-1

City a început perfect partida de pe Wembley, Ilkay Gundogan marcând în secunda 13 cel mai rapid gol din istoria finalelor Cupei Angliei.

”Cetățenii” au avut nevoie de doar cinci atingeri de balon pentru a-l învinge pentru prima oară pe David de Gea, Gundogan expediind un voleu care l-a lăsat fără replică pe portarul spaniol.

United a reușit să egaleze în minutul 33 prin Bruno Fernandes, care a transformat cu calm un penalty acordat după un henț al lui Grealish, acesta fiind primul gol încasat de City în ediția actuală a Cupei Angliei.

Trupa lui Guardiola a fost, însă, echipa care a dominat partida și și-a fructificat superioritatea la șase minute după pauză, când același Gundogan a făcut dubla, tot cu un voleu care s-a strecurat prin pădurea de jucători din careul advers.

Manchester City este acum cu un pas mai aproape de realizarea ”triplei”, după ce a câștigat Premier League și Cupa Angliei, ”cetățenii” urmând să dispute sâmbăta viitoare și finala Ligii Campionilor, la Istanbul cu Inter Milano.