Klopp salută spiritul de luptă al lui Liverpool după victoria din Cupa Angliei în fața lui Arsenal

Klopp a fost mulțumit de echipa sa
Klopp a fost mulțumit de echipa saProfimedia
Liverpool a făcut față unei Arsenal dezlănțuită și a obținut o victorie cu 2-0 în turul al treilea al Cupei Angliei, duminică.

Echipa lui Klopp a făcut cu greu față asalturilor susținute ale lui Arsenal pe Emirates Stadium înainte ca cele două goluri în ultimele minute să le ofere ”cormoranilor” un succes greu de obținut.

Jakub Kiwior, de la Arsenal, a trimis cu capul în propria poartă o lovitură liberă a lui Trent Alexander-Arnold în minutul 80, iar Luis Diaz a încheiat victoria în finalul reprizei secunde.

În absența lui Virgil van Dijk, bolnav, precum și a lui Mohamed Salah și Wataru Endo, care joacă partide pentru naționalele lor, Liverpool a arătat că are caracterul necesar pentru a câștiga titluri în acest sezon.

"Sunt foarte fericit că am putut câștiga acest meci. Și Arsenal ar fi putut să câștige fără îndoială. Am dus partida la capăt cu bine și asta vorbește în favoarea caracterului băieților", a declarat Klopp.

"Sunt foarte mândru. A fost o partidă super dificilă. Poate cea mai dificilă.

"Nu a fost un meci ușor de urmărit în prima repriză. Ne-am schimbat puțin la pauză.

"Am fost cu adevărat în joc în a doua repriză. Am marcat golurile și am luptat timp de 95 de minute".

Liverpool, care urmărește patru trofee anul acesta, se confruntă cu o primă manșă a semifinalei Cupei Ligii împotriva lui Fulham la mijlocul săptămânii.

Cormoranii au două puncte în fața celei de-a doua clasate, Aston Villa, și cinci deasupra celei de-a patra clasate, Arsenal, pe care tocmai au  depășit-o.

Arsenal a câștigat doar unul din ultimele șase meciuri disputate în toate competițiile, pierzând trei la rând.

Echipa lui Mikel Arteta a ieșit din Cupa Angliei și din Cupa Ligii și nu se mai află în pole position nici în Premier League.