Cele mai bune momente din weekend: Un gol miraculos, furia lui Klopp și căderea fortăreței Atletico

Chicago a făcut diferența cu un gol curios
Chicago a făcut diferența cu un gol curiosProfimedia, Flashscore
Ultimul Weekend Highlights înainte de pauza internațională oferă o selecție a celor mai bune și mai interesante momente din lumea fotbalului. Aruncăm o privire asupra a două goluri remarcabile, un record impresionant pe teren propriu care s-a încheiat și plecarea emoționantă a unui antrenor cu vechime în Bundesliga.

Golul weekendului

Chicago Fire a depășit Montreal în MLS datorită unui final dramatic și a unui gol fantastic. Echipa locală era încă condusă în minutul 90, dar a egalat în al cincilea minut de prelungiri și a întors meciul în favoarea sa în al nouălea minut. Kellyn Acosta a fost autorul golului, dar nu ar fi exagerat să spunem că golul victoriei lui Chicago a fost asistat de vânt.

Șutul lui Acosta din propria jumătate a fost dus de o rafală de vânt puțin mai departe decât s-ar fi așteptat portarul Jonathan Sirois. Portarul canadian a apucat să atingă ușor mingea, dar tot nu a putut împiedica unul dintre cele mai ciudate goluri. Reușita care dovedește de ce Chicago este porelcit "Orașul Vânturilor" este golul nostru din weekend.

Gafa weekendului

Axel Disasi, fundașul lui Chelsea, a marcat și el un gol remarcabil, dar, din păcate pentru el, în plasa greșită. După o aruncare de la margine greșită, francezul a fost nevoit să intervină în fața unui atacant advers și a ales să paseze către portar. Însă Robert Sanchez se afla în afara suprafeței de pedeapsă și nu a putut decât să privească neputincios cum pasa lui Disasi a intrat în plasă.

În ciuda acelui moment de nebunie, Chelsea nu a plătit pentru autogol, Blues marcând două goluri pe final de meci pentru a o învinge cu 4-2 pe Leicester, din liga secundă, în sferturile de finală ale Cupei Angliei.

De pe rețelele de socializare

Rămânem la Cupa Angliei. Liverpool a pierdut în fața lui Manchester United cu 4-3 după prelungiri, iar Jurgen Klopp nu a fost prea încântat la final. Carismaticul antrenor, de obicei plin de voie bună, nu și-a putut ține nervii în frâu în fața unui reporter de la postul suedez V Sport. "Este evident că nu sunteți într-o formă bună", a declarat el nervos și a dispărut rapid.

Statistica weekendului

Atletico Madrid a primit o mare lovitură în weekend, pierzând cu 3-0 în fața Barcelonei. Echipa lui Diego Simeone a pierdut acasă pentru prima dată în 25 de meciuri de campionat și pentru prima dată pe stadionul Metropolitano, a pierdut la trei goluri diferență.

Povestea weekendului

O relație de lungă durată se încheie în Bundesliga germană. Antrenorul Christian Streich a anunțat că va părăsi banca lui Freiburg, club de care a fost legat aproape toată cariera sa. El este antrenor principal din 2011, înainte de asta a fost asistent, iar în urmă cu 36 de ani a jucat tot la Freiburg.

Cu toate acestea, după o lungă și fructuoasă asociere, în timpul căreia a dus clubul fără notorietate în competițiile europene, a venit momentul să plece. "Acest club este viața mea, dar simt că a sosit momentul potrivit pentru a spune la revedere. Este timpul să fac loc unor oameni noi și unor noi oportunități", a spus el într-o declarație oficială.

Fotografia weekendului

Atmosfera din Turcia a fost încă o dată arătată în cea mai proastă lumină posibilă. Fanii lui Trabzonspor nu au putut suporta înfrângerea cu 3-2 în fața lui Fenerbahce și au luat cu asalt terenul. Nu s-au oprit la proteste, deoarece au început să îi atace și pe jucători. Unele momente ale meciului au semănat mai degrabă cu o revoluție decât cu o competiție sportivă.