UEL: Sorescu și Racovițan pierd în Italia / Spectacol total între Ajax și Marseille

Rakow a pierdut cu 2-0 pe terenul Atalantei
Rakow a pierdut cu 2-0 pe terenul AtalanteiProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seara în grupele UEFA Europa League.

Iată principalele rezultate înregistrate în partidele care au început de la orele 22:00:

Atalanta - Rakow 2-0

Racovițan și Sorescu au fost integraliști pentru polonezii de la Rakow, însă din păcate cei doi nu și-au putut ajuta prea mult echipa în înfrângerea suferită pe terenul Atalantei.

Deși la pauză scorul era 0-0, italienii s-au impus în repriza secundă. Charles De Ketelaere a modificat tabela la scurt timp după reluarea jocului, în vreme ce Ederson a stabilit scorul final în minutul 66.

Marcatori
MarcatoriFlashscore

Ajax - Marseille 3-3

Fără îndoială, duelul de pe Johan Cruijff Arena din Amsterdam a fost cel mai spectaculos meci al serii. Francezii de la Marseille aveau mari emoții înainte de startul acestei partide, în contextul în care OM a rămas fără antrenorul Marcelino, care a demisionat în urma presiunilor făcute de ultrașii supărați că echipa nu a prins un loc în grupele Champions League.

Startul de partidă a fost unul perfect pentru Ajax, care în primele 20 de minute a punctat de două ori prin Forbs și Berghuis. La pauză însă, tabela arăta deja un uimitor rezultat de 2-2, după ce Clauss și Aubameyang au punctat pentru OM. Harit a contribuit cu o pasă decisivă la ambele goluri reușite de oaspeți.

În partea secundă, o fază frumoasă de atac a olandezilor a adus din nou avantajul pentru Ajax, Taylor punctând în minutul 52. Marseille nu a cedat însă nici de această dată. Exact ca în ”vremurile bune”, Aubameyang, care a făcut furori în principal în perioadele petrecute la Dortmund și Arsenal, a adus din nou egalarea după o pătrundere frumoasă în careu din flancul stâng.

În finalul partidei, Ajax a rămas în 10 oameni, după ce Vos a fost eliminat. Înainte de acest moment, Taylor a fost foarte aproape să înscrie golul serii în Europa, după ce mijlocașul olandez a reușit în careu o preluare a la Dennis Bergkamp, însă șutul nu a prins ținta.

Marcatori

Brighton - AEK Atena 2-3

Surpriza serii s-a înregistrat pe Amex Stadium, acolo unde grecii de la AEK Atena au reușit o victorie extrem de importantă în fața ”pescărușilor”. În mod total neașteptat, trupa lui De Zerbi a fost condusă de fiecare dată de AEK, reușind să revină în joc prin două lovituri de la 11 metri transformate de Joao Pedro.

Viitoarea echipă a lui Adrian Mazilu, care se va alătura în ianuarie celor de la Brighton, a cedat însă în minutul 84, când Ponce a semnat lovitura de grație.