Bayer Leverkusen a ajuns la 37 de meciuri fără înfrângere

Bayer Leverkusen - Qarabag 3-2
Bayer Leverkusen - Qarabag 3-2Profimedia
Bayer Leverkusen a avut mari emoții cu azerii de la Qarabag, echipă care a înscris două goluri împotriva nemților.

Cu emoții, trupa lui Xabi Alonso a reușit calificare în etapa următoare. De asemenea, victoria a fost una importantă pentru liderul din Bundesliga pe două fronturi: și-a extins recordul de invincibilitate în acest sezon la 37 de meciuri și și-a asigurat un loc în sferturile de finală ale Europa League cu o victorie cu scorul general de 5-4.

Azerii de la Qarabag au venit extrem de montați pe BayArena, acolo unde au înscris chiar și după ce au rămas în 10 oameni.

Toată acțiunea s-a produs în actul secund, oaspeții intrând la conducere din minutul 58, grație golului semnat de Zoubir.

Patru minute mai târziu, Qarabag rămânea în 10 oameni după eliminarea fundașului Cafarquliyev. Acest lucru nu a împiedicat-o însă pe formația condusă de Gurbanov să înscrie din nou. Brazilianul Juninho, care a marcat și în tur, acolo unde a adăugat și o pasă decisivă, a ieșit din nou la rampă, spre uimirea fanilor liderului din Bundesliga.

Trupa lui Xabi Alonso a redus din diferență prin Frimpong, în minutul 72. Asul din mâneca nemților, la fel ca în meciul tur, a fost atacantul ceh Patrik Schick, care a salvat din nou onoarea lui Bayer cu două goluri marcate în prelungiri.

Leverkusen, la un pas de a scrie istorie

Leverkusen, care nu a câștigat niciodată campionatul intern, are 10 puncte avans în clasament față de Bayern Munchen și a ajuns în semifinalele DFB Pokal.

Cu 32 de victorii în acest sezon, Leverkusen este la trei distanță de egalarea recordului de victorii al clubului într-un singur sezon și deține deja recordul german pentru cea mai lungă serie de invincibilitate, eclipsând seria de 32 de victorii a lui Bayern din februarie.

De asemenea, are a treia cea mai lungă serie de meciuri fără înfrângere din istoria celor mai bune cinci ligi din Europa, fiind devansată doar de echipa lui Inter Milano din 2004-2005, 38, și de deținătoarea recordului, Juventus, care a ajuns la 42 de meciuri fără înfrângere în sezonul 2011-2012.