”Invincibilii” au redevenit oameni! Hattrick-ul lui Lookman aduce Atalantei gloria europeană

Ademola Lookman a intrat în istorie după ce a înscris un hattrick în finala Europa LeagueProfimedia/ IMAGO
Atalanta a cucerit primul său trofeu european important, învingând-o pe Bayer Leverkusen la scor de neprezentare și ridicând trofeul Europa League, miercuri seara, la Dublin. Eroul partidei a fost fără îndoială Ademola Lookman, nigerianul reușind un hattrick pentru echipa lui Gian Piero Gasperini, care devine cel de-al nouălea italian care cucerește o cupă europeană.

Atalanta - Bayer Leverkusen 3-0

În minutul 12 al întâlnirii, extrema nigeriană Ademola Lookman profită de o eroare în apărarea nemților și a punctat pentru 1-0 cu un șut din interiorul careului, după o pasă venită de la Zappacosta.

La mijlocul primei reprize, o acțiune pe cont propriu a inspiratului Ademola Lookman a dus la scorul de 2-0. Nigerianul a reușit dubla după ce a trecut de un adversar și l-a învins pe portarul Kovar cu un șut din marginea careului.

Cu un total de 14 reușite în toate competițiile în acest sezon, Lookman devine primul fotbalist african care reușește să înscrie cel puțin două goluri în una din marile finale europene, potrivit Opta.

Nemții au irosit o șansă de a înscrie prin Alex Grimaldo, însă spaniolul nu și-a calculat bine pașii în momentul în care a primit balonul în adâncime, portarul Musso reținând în fața sa.

În finalul primei părți, belgianul Charles De Ketelaere l-a încercat și el pe Kovar cu un șut din marginea careului, însă portarul ceh a salvat fără mari emoții.

Granit Xhaka a trimis un șut periculos spre poarta lui Musso în prelungiri, însă mingea nu a atins ținta.

Centralul Kovacs a arătat nu mai puțin de 3 cartonașe galbene în prima parte a jocului, Djimsiti și Scamacca fiind cei penalizați de la echipa italiană, în vreme ce din echipa lui Xabi Alonso a fost sancționat mijlocașul ofensiv Florian Wirtz.

Stats
StatsOpta by Stats Perform

După minute bune în care Bayer a presat în ultima treime în actul secund, trupa lui Xabi Alonso avea să primească o lovitură dură cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar. Ademola Lookman, care cu siguranță a făcut meciul vieții pe arena din Dublin, a înscris pentru 3-0, după o nouă fază în care nigerianul a avut o acțiune pe cont propriu finalizată cu un șut la colțul lung.

Parcursul Atalantei în acest sezon european

Este al nouălea club italian care câștigă distincții pe continent și a făcut-o pe calea cea mai grea, învingând în finală campioana din Bundesliga, o echipă care până în această seară avea o serie de 51 de meciuri fără înfrângere în toate competițiile.

Omul care a întrerupt această serie istorică în Europa este Gian Piero Gasperini. Aflat la conducere din 2016, el este cel mai longeviv antrenor al clubului din Bergamo, iar acest titlu reprezintă primul său trofeu cu această echipă.

În cursa spre titlu, italienii de la Atalanta au eliminat nume mari pentru a ajunge în ultimul act de la Dublin.

Ei au ocupat primul loc în grupa D cu 14 puncte după patru victorii și două remize în șase meciuri, cu trei puncte în fața lui Sporting.

Aveau să întâlnească din nou echipa portugheză în optimile de finală, acolo unde Gyokeres și compania s-au făcut eliminați, remizând 1-1 în prima manșă la Lisabona, în manșa decisivă de la Bergamo italienii impunându-se cu 2-1.

Cel mai mare test al competiției a venit în sferturile de finală, unde au întâlnit giganții englezi de la Liverpool. În prima manșă de pe Anfield, toată Europa a fost atentă la Atalanta. Italienii s-au impus cu un neverosimil 3-0 pe Anfield, grație a două goluri ale atacantului Gianluca Scamacca și un altul al lui Mario Pasalic, șocând Liverpool și pe toată lumea de pe continent.

Liverpool a câștigat meciul retur cu 1-0 o săptămână mai târziu, dar nu a putut face nimic pentru a împiedica Atalanta să meargă mai departe.

Acea manșă secundă a fost singurul meci din competiție în care elevii lui Gasperini nu reușiseră să înscrie, iar această serie de vis a continuat în semifinale, când, după o prestație strălucită împotriva lui Marseille, după un 1-1 în Franța, Atalanta și-a asigurat locul în finală grație unei noi victorii cu 3-0.

Au continuat această formă în finală și au intrat în istorie la Dublin.

A fost un sezon de neuitat pentru Atalanta. Nu numai că au ridicat trofeul Europa League, dar au ajuns și în finala Coppa Italia - pierdută cu 1-0 în fața lui Juventus - și sunt foarte aproape să termine pe locul cinci în Serie A.

Această poziție în campionat, precum și triumful din Europa League, le permite să revină în Liga Campionilor pentru prima dată din 2020. Cât de departe poate duce Gasperini această echipă în sezonul viitor?

„Neverlusen”, în sfârșit învinsă

Sezonul incredibil al lui Bayer Leverkusen a fost în cele din urmă martor al înfrângerii, dar în ciuda primei înfrângeri în 52 de meciuri, Xabi Alonso și jucătorii săi au încă multe de sărbătorit și încă multe de arătat.

Recordul de 51 de meciuri fără înfrângere în toate competițiile a doborât cifra celor de la Benfica din anii 1950, nemții reușind în stil mare să cucerească primul lor trofeu în Bundesliga. Nicio înfrângere în 34 de meciuri a fost o premieră în prima ligă germană și, în acest proces, au reușit să o detroneze pe rivala Bayern Munchen în fruntea clasamentului.

Leverkusen ar putea obține și mai multă glorie pe plan intern în weekend, când va disputa o altă finală, de această dată în Cupa Germaniei (DFB-Pokal), împotriva divizionarei secunde Kaiserslautern. Dacă vor câștiga acest meci, unul în care sunt mari favoriți, vor realiza o dublă internă în care au fost neînvinși și vor intra în istoria fotbalului european.