Accidentările îl îngrijorează pe De Zerbi după victoria lui Brighton la Ajax

Ajax - Brighton 0-2
Ajax - Brighton 0-2Profimedia
Brighton a făcut un pas uriaș spre fazele eliminatorii ale Europa League cu o victorie cu 2-0 pe terenul lui Ajax joi, dar acest pas ar putea avea un cost, deoarece echipa antrenată de Roberto De Zerbi a pierdut alți doi fundași din cauza accidentărilor.

Ansu Fati, împrumutat la Barcelona, a marcat în debutul meciului de la Amsterdam, înainte de a-l asista pe Simon Adingra în repriza a doua, pentru a consfinți a doua victorie consecutivă a lui Brighton în fața lui Ajax, scor 2-0.

"Primul gol a fost important. De asemenea, stilul nostru ne-a ajutat mult, pentru că am recăpătat mingea având o presiune foarte mare pe umeri", a declarat managerul Roberto de Zerbi.

"A doua victorie a fost incredibilă, pentru că am avut o posesie ridicată și am pasat între linii".

Brighton, debutantă în Europa, se află pe locul al doilea în grupa B, cu șapte puncte după patru meciuri, la unul în spatele liderului Marseille.

În timp ce De Zerbi s-a bucurat de victorie, el a fost îngrijorat de starea căpitanului Lewis Dunk și a lui Pervis Estupinan, care au ieșit accidentați, înainte de meciul de duminică din Premier League împotriva ultimei clasate Sheffield United.

Dunk a fost înlocuit din cauza unei accidentări la inghinali, în timp ce înlocuitorul Estupinan a rezistat doar 12 minute. El a revenit după o de cinci săptămâni, timp în care a suferit o accidentare musculară.

Mijlocașul James Milner a părăsit și el terenul accidentat, în timp ce jucătorii cheie Danny Welbeck, Solly March și Tariq Lamptey sunt absenți din cauza unor accidentări.

"Sunt foarte îngrijorat... avem o mulțime de accidentări", a declarat italianul.

"Trebuie să găsim o altă soluție. Duminică avem un alt meci important, foarte crucial pentru noi și vrem să câștigăm".

Brighton, care se află pe locul șapte, a ajuns la cinci meciuri de campionat fără victorie.