UECL: Revenire istorică pentru Lucescu și PAOK / Fiorentina și Fenerbahce, în sferturi

Rezultatele serii în UEFA Conference League
Rezultatele serii în UEFA Conference LeagueProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate joi seară (14 martie) în manșa decisivă din optimile UEFA Conference League.

Patru partide s-au disputat de la orele 19:45:

PAOK - Dinamo Zagreb 5-1 (rezultat tur: 0-2)

O performanță absolut remarcabilă reușită de Răzvan Lucescu și PAOK, grecii răsturnând rezultatul din meciul tur, când croații au învins cu 2-0.

La pauză, tabela arăta deja 3-0, după golurile marcate de Abdul Baba, Brandon Thomas. Oaspeții au înscris în proprie poartă prin Sucic.

În actul secund, Hoxha a redus din diferență, tabela arătând scorul de 3-1, rezultat care ar fi trimis partida în prelungiri.

Mijlocașul Konstantinos Koulierakis s-a opus însă acestui lucru, marcând pentru 4-1 cu un sfert de oră înainte de final.

Croații au avut un gol anulat al lui Petkovic în minutul 81, pentru ca Zivkovic să transforme din penalty pentru 5-1 în minu 88 și să reducă orice emoție pe Toumba Stadium.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Fenerbahce - Royale Union SG 0-1 (rezultat tur: 3-0)

Turcii de la Fenerbahce merg mai departe în competiție, deși în retur au pierdut surprinzător pe teren propriu.

Gazdele au avut un gol anulat în minutul 18, nigerianul Osayi-Samuel fiind surprins în poziție de offside.

În actul secund, norvegianul Mathias Rasmussen a înscris golul victoriei pentru Royale Union, însă nu a fost de ajuns pentru belgieni să meargă mai departe în competiție.

Statistici

Fiorentina - Maccabi Haifa 1-1 (rezultat tur: 4-3)

După scorul fluviu din meciul tur disputat în Ungaria, duelul din Italia a fost ceva mai liniștit.

Atacantul ceh Antonin Barak a asigurat succesul Fiorentinei cu un gol marcat la jumătatea reprizei secunde. Trupa lui Vincenzo Italiano a avut ceva emoții pe final, după ce Khalaili a adus egalarea pentru israelieni. Nu a fost însă suficient pentru Maccabi Haifa.

Statistici

În celălalt meci care a început de la orele 19:45, cehii de la Plzen și elvețienii de la Servette au înregistrat același scor precum cel din tur, 0-0, rezultat care a trimis partida în prelungiri. Cehii merg mai departe după ce s-au impus cu 3-1 la lovituri de departajare.