Meci de infarct la Adana! CFR Cluj, eliminată cu un gol marcat în prelungiri

Meci de infarct la Adana! CFR Cluj, eliminată cu un gol marcat în prelungiriProfimedia
CFR Cluj a fost învinsă cu 2-1 în deplasarea de la Adana Demirspor și a ratat calificarea în turul trei preliminar al Conference League. Golul victoriei a venit în minutul 90+3, într-un moment în care formația ardeleană avea superioritate numerică.

Adanaspor - CFR Cluj 2-1

Turcii au început în forță partida, încercând să pună presiune pe poarta lui Sava încă din primele minute.

CFR s-a mulțumit să se baricadeze în defensivă și să respingă rând pe rând șarjele gazdelor.

În minutul 11, Yusuf Sari are o execuție pretențioasă, însă mingea a trecut pe lângă stâlpul din dreapta porții clujene.

Cea mai mare ocazie avea să apară în dreptul formației ardelene. Bîrligea a ajuns la întâlnirea cu centrara perfectă a lui Avounou, a câștigat duelul aerian cu adversarul direct, dar lovitura sa de cap a întâlnit bara!

Aproape zece minute mai târziu, tot clujenii au fost aproape de deschiderea scorului, același Bîrligea scăpând spre poarta adversă, dar șutul său din unghi a lovit plasa laterală.

Golul a venit cu două minute de pauză, Adana Demirspor reușind să frutifice o fază fixă. Un corner foarte bine bătut la prima bară a fost reluat în plasă cu capul de Babajide David Akintola, care i-a luat fața lui Mogoș în duelul direct.

Clujenii au început repriza secundă cu mai mult curaj și după ceva mai mult de un sfert de oră, Bârligea a țâșnit printre doi apărători adverși și a fost faultat în careu de Gravillon. Penalty și cartonaș roșu!

Vasile Mogoș și-a asumat execuția și a marcat cu ceva emoții, mingea trecând pe sub portarul advers.

Clujenii nu au putut profita, însă, de avantajul numeric și au părut că așteaptă prelungirile, însă acest lucru i-a costat în minutele suplimentare acordate la finalul celor 90 regulamentare.

Turcii au marcat în inferioritate numerică, la capătul unei faze fixe la care apărarea clujenilor a fost prinsă pe picior greșit de o schemă a gazdelor. Singur într-o poziție ideală, Cherif Ndiaye a înscris cu un șut la care Sava nu a putut interveni.

Ardelenii au forțat egalarea pe final, dar timpul nu a fost de partea lor și ratează o calificare pe care părea la un moment dat că o au în buzunar.