Lucescu Jr, după calificarea spectaculoasă în sferturile UECL: ”Am fost siguri că putem întoarce!”

Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOK
Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOKProfimedia/ IMAGO
PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu, a obținut o calificare spectaculoasă joi seară în sferturile de finală din Conference League, grecii răsturnând un deficit de 2 goluri din meciul tur și reușind să se impună în manșa decisivă cu 5-1 în fața croaților de la Dinamo Zagreb.

A fost o seară plină de emoții de evenimente dramatice pentru echipa lui Răzvan Lucescu. La pauză, PAOK o conducea pe Dinamo Zagreb cu 3-0, pornind deja cu avantaj la calificare. În actul secund, croații au redus diferența la 3-1, rezultat care ar fi trimis partida în prelungiri.

Cu 20 de minute înainte de fluierul final, PAOK a mai înscris însă de două ori. Grecii au avut emoții la un gol anulat semnat de Petkovic.

În continuare, echipa lui Răzvan Lucescu o va întâlni pe Brugge în faza sferturilor de finală.

”Am fost siguri că putem întoarce!”

Revenit vineri în România, Răzvan Lucescu a povestit cum a trăit de pe margine duelul dintre PAOK și Dinamo Zagreb.

”Important este că ne-am calificat. Trăirea meciului pentru mine a început imediat după meciul de la Zagreb când am fost dezamăgit nu de rezultat, ci de joc. Ne-am bătut singuri. Am fost siguri că putem întoarce rezultatul la Salonic.

În momentul în care am primit golul la 3-0 și Zagreb a reușit să echilibreze scorul, am sperat că vom marca în repriza secundă și să nu mergem în prelungiri. Am făcut-o și am făcut-o într-o manieră dominantă.

Trebuie să avem respect pentru adversar. Niciun meci nu este ușor. Fiecare adversar are punctele lui forte. Avem niște experiențe în acest an în competițiile europene.

Trebuie să rămânem concentrați și sigur putem face rezultate extraordinare. Trebuie să trecem de sferturile de finală. Dacă treci, urmează semifinala. Cum am zis, contează sfertul de finală.”, a declarat Răzvan Lucescu.

”FCSB a tratat superficial partida cu Rapid”

Lucescu Jr a ales să nu vorbească foarte mult despre campionatul românesc, însă a avut un sfat pentru selecționerul Edi Iordănescu înainte de Euro 2024.

”Selecționerul trebuie să vadă. Antrenorul poate testa niște jucători, să își consolideze jucătorii. Campionatul European va fi total diferit față de ce va fi la aceste meciuri fără importanță. Aș consolida niște idei și echipa să aibă mai multă forță pentru EURO.

Îmi e puțin greu să vorbesc despre campionatul românesc. Ce știu eu despre campionatul românesc? Am meciuri din trei în trei zile.

Rapid i-a bătut cu 4-0 pe FCSB. FCSB a tratat superficial această parte a campionatului pentru că poate s-a considerat campioană. Situația este sub controlul FCSB-ului.”, a spus Răzvan Lucescu.