Victorie șoc a Kazahstanului! 3-2 cu Danemarca, după ce a fost condusă cu două goluri

Jucătorii Kazahstanului sărbătoresc o victorie istorică
Jucătorii Kazahstanului sărbătoresc o victorie istoricăAFP
Abat Aymbetov a marcat golul victoriei în minutul 89, iar Kazahstanul a revenit de la două goluri pentru a obține o victorie senzațională cu 3-2 în fața Danemarcei, la Astana - prima victorie din istorie împotriva danezilor.

Kazahstan - Danemarca 3-2

Oaspeții au început în forță și au fost aproape de gol după numai trei minute, când o minge trimisă în fața porții de Jonas Wind nu a putut fi ajunsă de Rasmus Hojlund.

Totuși, danezii nu au trebuit să aștepte prea mult pentru a prelua conducerea. O minge precisă trimisă de căpitanul Simon Kjaer l-a servit pe Hojlund, iar tânărul a lobat delicat mingea peste Igor Shatskiy și a făcut 1-0.

Gazdele au avut o șansă bună de a egala câteva minute mai târziu, dar lovitura de cap a fundașului Serhiy Malyi l-a lovit în față pe Kasper Schmeichel. Kazahii au plătit cu 10 minute înainte de pauză, când oaspeții au pătruns în careu iar Hojlund a făcut dubla după un șut ricoșat care a ajuns la el.

Kazahstanul poate că este a doua cea mai slab clasată națiune din Grupa H, dar a rămas în joc și a pus probleme Danemarcei în a doua repriză.

Abzal Beysebekov a avut un șut din interiorul careului care a lovit bara, iar cu mai puțin de 20 de minute înainte de final, kazahii au primit un penalty după un henț al lui Jonas Wind.

Bakhtiyar Zaynutdinov nu a greșit și a creat circumstanțele unui final incendiar la Astana.

Toate pronosticurile au fost date peste cap când Askhat Tagybergen a găsit colțul din dreapta sus, înainte ca rezerva Aymbetov să înscrie cu capul pentru a trimite publicul din Astana în extaz și a asigura o victorie istorică ce învăluie în incertitudine situația din Grupa H.