Slovenia învinge Kazakhstan în meciul care deschide preliminariile Euro 2024

Slovenia s-a impus cu 2-1 pe terenul Kazakhstanului în primul meci din preliminariile Euro 2024Profimedia
Slovenia s-a impus cu scorul de 2-1 în deplasarea de la Kazakhstan, în duelul care a deschis campania de calificare pentru Campionatul European din 2024.

Statistici Kazakhstan - Slovenia 1-2

Slovenia începe cu dreptul campania de calificare la Euro 2024, după ce a obținut o victorie importantă în primul meci din Grupa H, împotriva naționalei din Kazakhstan.

Deși la pauză au fost conduși de gazde cu 1-0, după golul marcat de Samorodov în minutul 20, slovenii au revenit în repriza secundă.

Fundașul David Brekalo, introdus în teren încă din minutul 5 după o accidentare suferită de Blazic, a restabilit egalitatea imediat după reluarea jocului, în minutul 47.