Victorie la pas pentru Elveția / Remiză între Israel și Kosovo

Granit Xhaka a marcat golul al patrulea pentru naționala Elveției
AFP
Naționala de fotbal a Elveției a dovedit că este marea favorită a Grupei I din preliminariile pentru Euro 2024, învingând cu 5-0 selecționata Belarusului, într-o partidă disputată în Serbia la Novi Sad. În cealaltă partidă din grupa României, Israel și Kosovo au terminat la egalitate, 1-1.

Belarus - Elveția 0-5

Într-o partidă disputată fără spectatori, Elveția a rezolvat rapid problema câștigătoarei. Mijlocașul Renato Steffen, de la Lugano, a reușit un hattrick în mai puțin de o jumătate de oră (4, 17, 29) și a stabilit scorul pauzei.

În partea a doua, Xhaka și Amdouni au marcat la o diferență de trei minute unul de altul (62, 65) consfințind o victorie categorică a naționalei elvețiene, care s-a instalat confortabil pe prima poziție a Grupei I.

Statistica partidei
Flashscore

Israel - Kosovo 1-1

În cea de-a doua partidă a grupei I, Israel și Kosovo au terminat la egalitate, 1-1, partida disputată la Tel Aviv.

Oaspeții au început agresiv partida și au forțat deschiderea scorului, Dasa introducând mingea în proprie poartă în minutul 36.

La patru minute de la reluare, kosovarii au reușit să-și dubleze avantajul, prin reușita lui Rashica, însă din camera VAR a fost semnalizat un offside și tabela a rămas nemodificată.

Gazdele au profitat de această decizie a arbitrilor și au reușit să egaleze în minutul 56 prin Peretz, care a marcat cu un șut la colțul lung de la aproximativ 16 metri.

Kosovo putea obține victoria în minutele de prelungire ale partidei, însă Rashica a trimis mult peste poartă din șase metri.