Ploaie de goluri la Tbilisi. Spania a zdrobit Georgia cu tânărul Lamine Yamal pe teren

Lamine Yamal, cel mai tânăr marcator din istoria Spaniei
Lamine Yamal, cel mai tânăr marcator din istoria SpanieiAFP
Spania a dominat meciul și a învins Georgia cu 7-1 pe Boris Paichadze Dinamo Arena, obținând prima victorie în deplasare din calificările pentru Campionatul European.

Ultima dată când campionii Ligii Națiunilor au jucat un meci de calificare, au fost învinși de Scoția, liderul clasamentului, în ceea ce a fost prima lor înfrângere în preliminariile Euro din ultimii 14 ani.

Furia Roja știa că presiunea era pe ea pentru a obține un rezultat pozitiv în deplasare, în fața unei echipe puternice a Georgiei, care avea nevoie de victorie pentru a încerca să acapareze locul doi în Grupa A.

Gazdele au fost întâmpinate de la început cu un presing rapid și ridicat, oaspeții încercând să preia rapid avantajul la Tbilisi. Apărarea Georgiei a rezistat doar 22 de minute, Marco Asensio centrând de pe extrema dreaptă în mijlocul careului, de unde Alvaro Morata a trimis o lovitură de cap pe lângă Giorgi Mamardashvili.

Avantajul a fost dublat după doar cinci minute, când centrarea joasă a lui Fabián Ruiz, care era destinată lui Morata, a fost deviată de Solomon Kvirkvelia.

Un al treilea gol a fost aproape de a veni la 90 de secunde de la reluarea jocului, dar Ruiz a fost surprins la limită într-o poziție de offside înainte de a trimite mingea în plasă. În momentul în care gazdele credeau că pot ajunge la pauză cu doar două goluri în minus, Spania a marcat a treia oară.

De data aceasta, Dani Olmo și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, cu un șut în colțul din stânga jos. Cel de-al patrulea gol a urmat și el rapid, Ruiz a câștigat mingea și i-a pasat lui Morata, care a făcut un un-doi rapid cu mijlocașul și a trimis mingea în poarta rămasă goală pentru al doilea său gol și al patrulea al Furia Roja.

Imediat după reluare, Georgia a marcat prin Giorgi Chakvetadze ceea ce s-a dovedit a fi golul de onoare, pentru ca Morata și Nico Williams să ducă scorul la un neașteptat 6-1 în doar două minute (60, 62).

Scorul final a fost stabilit de tânărul Lamine Yamal, care la 16 ani a intrat în cartea recordurilor, fiind totodată cel mai tânăr jucător care a îmbrăcat vreodată tricoul naționalei Spaniei, dar și cel mai tânăr marcator din istoria naționalei iberice.

În urma victoriei, echipa lui Luis de la Fuente a urcat pe poziția a doua a clasamentului, peste gazdele lor din această seară, dar și peste naționala Norvegiei, însă ibericii au și un meci mai puțin disputat.

Georgia a coborât pe locul patru la golaveraj, pierzând teren în cursa pentru calificarea la primul ei turneu major ca națiune independentă.