Momente tensionate în meciul Ucraina - Italia. "Gazdele" au cerut penalty în minutul 90+3

Ucraina - Italia 0-0
Ucraina - Italia 0-0Profimedia
Italia și-a asigurat calificarea la turneul UEFA Euro 2024 de anul viitor, după o remiză fără goluri cu Ucraina, într-un meci tensionat disputat pe BayArena din Leverkusen. Remiza obținută de Squadra Azzurra prelungește recordul superior de 10 meciuri fără înfrângere în fața ucrainenilor (V7, E3).

Calificarea a fost una muncită și plină de emoții pentru Italia, care în prelungiri a tremurat serios după o cădere în careu a lui Mudryk la o fază la are ucrainenii au cerut lovitură de la 11 metri.

Ucraina a solicitat un penalty în minutul 90+3 al meciului cu Italia, însă brigada de arbitri spanioli a respins vehement această cerere. Partida s-a încheiat la scorul de 0-0, iar Italia s-a calificat astfel la Campionatul European din 2024. O victorie în acest meci ar fi adus Ucrainei șansa de a obține un loc la EURO în detrimentul adversarei sale.

De altfel, arbitrul central Manzano nu a fost chemat să revadă imaginile în camera VAR.

Reluările au arătat că un jucător al echipei italiene l-a călcat pe Mudryk, însă arbitrul spaniol Jesus Gil Manzano a decis să continue jocul. Chiar și arbitrii VAR, Juan Martinez Munuera și Carlos del Cerro Grande, ambii spanioli, nu au intervenit, astfel că Italia a scăpat cu inima ușurată. Un posibil gol dintr-un penalty acordat ar fi adus Ucrainei calificarea la EURO!

Această fază vine în contextul în care președintele UEFA, Aleksander Ceferin, declarase public înaintea meciului că „ar fi un dezastru ca Italia să nu se califice, este o națională prea importantă”.

Cu toate acestea, șansele Ucrainei nu se opresc aici. Țara se mai poate califica încă la EURO 2024, prin intermediul play-off-ului, acolo unde a nimerit pe ruta B, primul duel fiind contra Israelului, apoi finala contra Bosniei sau Finlandei.