Euro 2024: Moldova pierde calificarea în detrimentul Cehiei / Italia și Slovenia obțin biletele

Cehia, Italia și Slovenia merg la EuroAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate luni seară în preliminariile Euro 2024.

În urma rezultatelor de luni seară, alte 3 echipe au obținut biletele pentru Euro 2024: Cehia, Italia și Slovenia.

Cehia - Moldova 3-0

Naționala moldoveană avea nevoie de o victorie pentru a obține o calificare istorică. Deși au început bine partida de la Olomuc, elevii lui Clascenco nu au fost inspirați în ultima treime. La pauză, tabela arăta 1-0 după golul lui Doudera, care a profitat de o greșeală a apărătorilor moldoveni.

La scurt timp după startul actului secund, oaspeții au rămas în 10 oameni după eliminarea lui Baboglo. Acest eveniment i-a costat scump pe moldoveni, întrucât gazdele au mai punctat de două ori, prin Chory (min 72) și Soucek (min 90), Cehia reușind să se califice la Euro de pe locul 2 în Grupa E, la egalitate de puncte cu Albania (15), care a scos doar o remiză albă pe teren propriu cu Feroe.

Moldova a făcut o figură frumoasă în aceste preliminarii în care au reușit să strângă 10 puncte, cu unul mai puțin față de ocupanta locului 3, Polonia, care de asemenea rămâne acasă.

Cel mai spectaculos meci pentru trupa lui Clasceno a fost victoria în fața trupei lui Lewandoski în meciul de la Chișinău, încheiat cu 3-2, deși la pauză polonezii au condus cu 2-0.

Clasament final - Grupa E
Clasament final - Grupa EFlashscore

Ucraina - Italia 0-0

Ar fi fost o reală tragedie pentru suporterii italieni ca trupa lui Spalletti, ex-campioană Euro, să nu prindă turneul final, mai ales după absența de la Campionatul Mondial.

Calificarea a fost una muncită și plină de emoții pentru Italia, care în prelungiri a tremurat serios după o cădere în careu a lui Mudryk la o fază la are ucrainenii au cerut lovitură de la 11 metri.

Arbitrul central Manzano nu a fost chemat să revadă imaginile în camera VAR, iar în cele din urmă partida s-a încheiat cu o remiză albă, rezultat care permite celor de la Squadra Azzurra să meargă în Germania în vara lui 2024.

În cealaltă partidă din Grupa C, Macedonia de Nord și liderul Anglia au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Clasament final - Grupa C
Clasament final - Grupa CFlashscore

Slovenia - Kazakhstan 2-1

Un meci strâns s-a consumat și în Grupa H, acolo unde Slovenia avea nevoie de cel puțin un rezultat de egalitate pentru a se califica. În cazul unui eșec însă, locul lor era luat chiar de adversarii din Kazakhstan, care au făcut de asemenea o figură frumoasă în aceste preliminarii.

În duelul desfășurat la Ljubljana, golgheterul Benjamin Sesko a marcat al 5-lea său gol în aceste preliminarii în urma unui penalty, stabilind scorul la pauză.

Cunoscută pentru revenirile sale spectaculoase în partea secundă, Kazakhstan a punctat imediat după startul reprizei prin Orazov (min 48).

Emoțiile slovenilor au fost în cele din urmă risipite după ce Verbic a făcut 2-1 cu 4 minute înainte de finalul timpului regulamentar.

În celelalte partide din grupă, liderul Danemarca a pierdut în Irlanda de Nord, scor 2-0, în vreme ce Finlanda a câștigat cu 2-1 în San Marino.