Ianis Hagi: ”Când vine vorba de susținere, nimeni nu se compară cu naționala României”

Ianis Hagi, omul meciului pentru România în duelul cu Andorra
Ianis Hagi, omul meciului pentru România în duelul cu AndorraProfimedia
Tricolorii au devenit lideri în Grupa I, după ce au obținut cea mai categorică victorie din aceste preliminarii: 4-0 cu Andorra.

Ianis Hagi a evoluat 64 de minute și a fost unul dintre cei mai buni jucători din naționala României. Mijlocașul ofensiv legitimat la Alaves a primit cea mai mare notă din lotul tricolorilor din partea Flashscore, 9.2, după ce a înscris golul de 2-0 și a oferit o pasă decisivă pentru Florinel Coman, care a marcat pentru prima dată în tricoul naționalei.

Totodată, Hagi a obținut penalty-ul transformat de Răzvan Marin în ultimele minute din prima repriză.

”A fost o victorie meritată”

”S-a jucat bine, am fost mai decişi în faţa porţii. A fost o victorie meritată, ne bucurăm. Mă simt bine oriunde, nu e un secret. Sunt un jucător polivalent, pot juca toate poziţiile de la mijloc în sus. Ce să zic? O seară fericită, o victorie pe care trebuia să o obţinem.

Am decis pe teren cine bate penalty-ul, Răzvan a zis că bate el. Nu am stat să ne certăm. Important este că am dat gol din acea fază. Asta e cel mai important”, a spus fotbalistul lui Alaves.

”România, te iubesc!”

După marcarea golului, Hagi a fost surprins de camerele de supraveghere în timp ce a sărutat tricoul și a spus: ”România, te iubesc!”. '

”'România, te iubesc!' a fost un mesaj scurt pe care am vrut să îl transmitem noi, ca grup. Iubim ţara şi indiferent de rezultate îmbrăcăm cu mândrie acest tricou. A fost mesajul nostru pentru toată ţara, pentru copiii care au venit să ne susţină.

Nu vreau să vorbesc prostii, dar când toată ţara este în spate, nu cred că se compara cineva cu susţinerea noastră. Indiferent că sunt copii sau oameni mai în vârstă. E ceva unic, asta ne dorim! Vrem stadioane pline.

Am primit patru goluri în toată campania. E un lucru bun. Sper să fim fericiţi şi la final”, a concluzionat Hagi.