Șocul serii în preliminariile Euro! Belarus încurcă Elveția și dă o mână de ajutor României

Belarus încheie cu o remiză în Elveția, 3-3
Belarus încheie cu o remiză în Elveția, 3-3Profimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate duminică seară în preliminariile Euro 2024.

Elveția - Belarus 3-3

O mare mână de ajutor pe care bielorușii o dau României, după ce echipa spaniolului Carlos Ferrer a reușit să obțină un punct pe terenul Elveției. Deși formația lui Yakin a dominat partida la aproape toate capitolele, oaspeții au profitat de puținele ocazii pe care le-au avut, arâtând 100% eficiență: 3 șuturi pe spațiul porții lui Sommer, trei goluri.

Până în minutul 60, părea că duelul este unul ușor pentru Elveția, care conducea încă din minutul 28 după reușită lui Shaqiri.

Din minutul 61 avea să înceapă un adevărat coșmar pentru trupa lui Murat Yakin: Ebong a reluat în plasă după o centrare venită de la Antilevski și a restabilit egalitatea pe tabelă.

Imediat după ce au repus balonul de la centrul terenului, elvețienii au fost foarte aproape de a înscrie din nou, însă Ignatovich a făcut adevărate minuni în poarta bielorușilor.

După atacuri furibunde, elvețienii au lăsat mari spații în apărare, un contraatac inițiat de Morozov aducând o lovitură de colț pentru oaspeți. Acela a fost și momentul în care s-a lăsat liniștea pe Kybunpark, cei aproape 20.000 de spectatori fiind martorii celei de-a doua reușite a bielorușilor, semnată de Polyakov.

Adevărate scene de infarct s-au derulat în ultimele 10 minute de joc. După ce Ignatovich a continuat să producă minuni în poartă, salvând în fața lui Shaqiri, Amdouni și Zeqiri, un contraatac al oaspeților a făcut ca tabela să arate 3-1, Antilevski trecându-și și el numele pe lista marcatorilor. De această dată, a fost nevoie de intervenția asistenților din camera VAR pentru ca centralul Pinheiro să valideze golul.

Într-un singur minut, Akanji și Amdouni au înscris golurile care au adus în cele din urmă un punct Elveției.

România este în acest moment la 2 puncte distanță de liderul Grupei I, ceea ce înseamnă că un rezultat pozitiv cu Andorra îi va putea duce pe tricolori pe prima poziție.