Franța obține o victorie chinuită pe terenul Irlandei după un eurogol al lui Pavard

Franța s-a impus cu 1-0 pe terenul Irlandei și este liderul Grupei B
Franța s-a impus cu 1-0 pe terenul Irlandei și este liderul Grupei BAFP
Franța s-a impus cu 1-0 în fața Irlandei în cel de-al doilea meci din Grupa B pentru preliminariile Euro 2024.

Statistici Irlanda - Franța 0-1

Franța nu a mai arătat același joc spectaculos pe care l-am văzut cu toții în fața Țărilor de Jos, în debutul campaniei de calificare pentru Euro 2024.

Les Bleus nu au mai turat motoarele cu aceeași intensitate și în deplasarea cu Irlanda, deși în atac s-au regăsit nume precum căpitanul Mbappe, Giroud și Kolo Muani.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Benjamin Pavard la scurt timp după startul reprizei secunde (min 50). Fundașul lui Bayern Munchen a trimis un șut superb din afara careului, reușind să-l învingă pe portarul irlandez Bazunu.

Trupa lui Didier Deschamps a tremurat serios pentru a menține acest rezultat în ultimele minute ale confruntării.

Irlandezii au fost periculoși și au pus probleme serioase la poarta lui Maignan. Portarul lui AC Milan a respins superb o lovitură de cap trimisă din interiorul careului în urma unui corner de către Nathan Michael Collins și poate fi considerat eroul acestei partide.

Clasamentul Grupei B
Clasamentul Grupei BFlashscore

Țările de Jos - Gibraltar 3-0

În cealaltă partidă din Grupa B, Țările de Jos au recuperat cele trei puncte pierdute în primul meci împotriva Franței. La pauză, olandezii au condus cu 1-0, grație golului semnat de Memphis Depay în minutul 23.

Batavii și-au făcut viața mult mai ușoară în repriza secundă grație dublei lui Nathan Ake. Fundașul lui Manchester City a înscris în minutele 50 și 82.

Gibraltar a terminat partida în 10 oameni, după ce Walker a fost eliminat în minutul 51 din cauza protestelor.

În ciuda victoriei categorice, Țările de Jos ocupă locul 3 în Grupa B, pe locul 2 fiind Grecia, grație unei victorii cu 3-0 obținute pe terenul Gibraltarului. Jucătorii eleni au evoluat până acum într-o singură partidă din preliminariile Euro.