Franța doboară recordul Germaniei după scorul de rugby din partida cu Gibraltar

Franța sărbătorește unul dintre cele 14 goluri marcate împotriva Gibraltarului
Franța sărbătorește unul dintre cele 14 goluri marcate împotriva GibraltaruluiAFP
Dubla lui Olivier Giroud din finalul partidei a permis Franței să intre în istorie cu o victorie record cu 14-0 împotriva Gibraltarului. Recordul aparținea Germaniei, care trecuse cu 13-0 de San Marino, în 2006. Les Bleus își depășesc și precedentul lor record, un 10-0 împotriva Azerbaidjanului în 1995.

Franța a intrat în meci gata calificată la turneul final, după ce obținuse maximum de puncte în cele șase partide anterioare, și nu avea nicio emoție că această serie ar putea să fie întreruptă de micuța echipă a  Gibraltarului.

Nimeni nu a anticipat însă ”măcelul” care urma.

Dacă oaspeții de pe Riviera Franceză doreau să obțină ceva din acest meci, speranțele lor au fost spulberate în primele cinci minute, datorită a două autogoluri rapide.

Primul a sosit când Ethan Santos a deviat în propria poartă un șut al lui Jonathan Clauss, iar apoi Aymen Moulhi a deviat o minge după șutul lui Antoine Griezmann.

Primul sfert de oră s-a încheiat cu golul lui Warren Zaire-Emery, cel mai tânăr debutant pentru Franța din 1911 încoace.

Zaire-Emery a devenit al doilea cel mai tânăr marcator pentru echipa sa națională.

Rezumatul primei reprize:

Până la pauză, Les Bleus au mai marcat de patru ori.

Mai întâi, Kylian Mbappe, care nu ieșise la rampă până atunci, a înscris din penalty, apoi Clauss a trimis un șut bun din afara careului.

Kingsley Coman a profitat și el de o minge pierdută în careu de apărători.

Youssouf Fofana a încheiat o repriză de coșmar pentru Gibraltar.

Statisticile meciului Franța - Gibraltar
Statisticile meciului Franța - GibraltarFlashscore

Ousmane Dembele a fost introdus abia când era deja 9-0 și, în câteva minute, atacantul lui Paris Saint-Germain s-a trecut pe tabela de marcaj.

Mbappe a marcat apoi golul istoric, al 11-lea, cu 15 minute înainte de final.

Giroud a egalat scorul de 13-0 al Germaniei în fața San Marino, stabilit în 2006, cu al 55-lea său gol internațional, iar apoi a încheiat o seară fabuloasă pentru echipa lui Didier Deschamps cu o lovitură de cap în prelungiri.

Flashscore Omul meciului: Kylian Mbappe (Franța)