Euro 2024: Albania, calificată după remiza cu Moldova / Victorie fără miză pentru Finlanda

Albania merge la Euro după 1-1 cu Moldova
Albania merge la Euro după 1-1 cu MoldovaProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate în preliminariile Euro 2024 din partidele care au început de la ora 19:00:

Moldova - Albania 1-1

Grupa E continuă să fie una extrem de strânsă, rezultatul de egalitate de la Chişinău oferind biletele primei echipe care va merge în Germania: Albania.

Duelul nu a început prea bine pentru naționala lui Serghei Clascenco. La pauză, Moldova era condusă cu 1-0 după un penalty transformat de Cikalesshi (min 25).

Golul egalizator și cel al speranței pentru moldoveni a venit cu 3 minute înainte de finalul timpului regulementar, autorul său fiind Baboglo.

Pentru a obține o calificare istorică, naționala moldoveană are nevoie ca Cehia să nu câștige în această seară în Polonia și apoi să ia toate cele trei puncte în ultima rundă, pe terenul selecționatei pregătite de Jaroslav Šilhavý.

Polonia se mai poate califica doar dacă învinge în această seară Cehia, iar în ultima rundă cehii și moldovenii termină la egalitate.

Grupa E
Grupa EFlashscore

Finlanda - Irlanda de Nord 4-0

Doar o victorie de moral pentru finlandezi, care nu mai au nicio șansă de a merge mai departe la turneul final. Cu un singur meci rămas de disputat, împotriva celor din San Marino, naționala condusă de Markku Kanerva se află la 4 puncte distanță de Danemarca și Slovenia, care se vor întâlni vineri seară.

În cealaltă partidă din Grupa H, Kazakhstan, care încă speră că poate prinde Euro, a învins cu 3-1 San Marino pe teren propriu și s-a apropiat la un singur punct de liderii Danemarca și Slovenia.