Bielorușii cer demisia selecționerului după înfrângerea cu România

Bielorușii cer demisia selecționerului Georgi Kondratiev
Profimedia
România a învins marți seară Belarus cu 2-1 în cel de-al doilea meci din Grupa I din preliminariile Euro 2024.

După finalizarea partidei, selecționerul Belarusului, Georgi Kondratiev (63 de ani), a fost pus la zid pentru înfrângerea suferită în fața României.

”Am crezut că ne putem lupta cu o astfel de echipă”

”O privire scurtă asupra primului 11 al adversarilor nu ne-a făcut să ne îngrijorăm deloc. Un jucător din Ligue 1, unul de la Empoli, trei din Serie B și unul de la Wuhan Three Towns. Restul din campionatul României. Am crezut că ne putem lupta cu o astfel de echipă”, au scris cei de la Pressball, o publicație din Belarus.

”Dar, uitându-ne apoi la echipa noastră, ne-am liniștit la loc. Nici stranierii și nici jucătorii autohtoni nu ne-au oferit vreun motiv să avem încredere că obținem un rezultat pozitiv.

Putem vorbi despre faptul că gazdele au avut un avantaj meritat de două goluri la pauză, dar faptul că jucătorii noștri nu au putut face din nou nimic este la fel de adevărat”, au punctat bielorușii, care spun că cifrele naționalei lor în meciul cu România au fost chiar mai slabe decât cele înregistrate în partida cu Elveția.

”Zero șuturi pe poartă și doar trei încercări în total. Statisticile ofensive din prima repriză legate au fost chiar mai slabe decât cele din meciul cu Elveția.

Poate că singura opțiune magică a lui Kondratiev era reprezentată de schimbări. Pentru că nu tactica joacă, ci oamenii. Pe foaia de joc am avut doi portari de rezervă. Nu se știe niciodată, poate trebuia să tragem cu dinții de un 0-0”, se arată în articolul Pressball, acolo unde bielorușii încheie cu o concluzie dură: cer demisia selecționerului.

”În repriza a doua am fost mai buni, dar despre ce va vorbi selecționerul? Despre cât de satisfăcut a fost de dedicarea jucătorilor, despre încrederea într-un viitor mai bun sau despre demisie, așa cum nu o face niciodată?”

Pe banca Belarusului din 2021, Georgi Kondratiev a înregistrat 11 eșecuri și 3 rezultate de egalitate în ultimele 14 meciuri oficiale.

În Grupa I de calificare la Euro 2024, Belarus nu are niciun punct după primele două partide, fiind învinsă la scor (5-0) de Elveția în primul meci și 2-1 în deplasarea de pe Arena Națională cu România