România învinge cu emoții Belarus / Kosovo, surpriza serii cu Andorra / Elveția trece de Israel

România a învins Belarus cu 2-1
România a învins Belarus cu 2-1Profimedia
România se impune cu 2-1 în fața Belarusului în cea de-a doua partidă a Grupei I din preliminariile Euro 2024. Kosovo produce surpriza serii, după ce a reușit doar un rezultat de egalitate acasă cu Andorra, 1-1, în timp ce Elveția a defilat pe teren propriu și în fața Israelului, 3-0.

România - Belarus 2-1

Tricolorii obțin o nouă victorie extrem de importantă în preliminariile pentru Euro 2024, în cea de-a doua partidă din Grupa I cu Belarus.

După un start timid de partidă, România a spart gheața în prima repriză, când a reușit să marcheze de două ori în doar două minute.

Mai întâi, căpitanul Stanciu a executat magistral o lovitură liberă din flancul stâng, mingea depășind întreaga apărare și oprindu-se în poarta lui Plotnikov.

La câteva faze distanță, Burcă a reluat în plasă o minge bună trimisă în adâncime de Răzvan Marin. Fundașul lui CFR a înscris primul său gol la echipa națională.

În partea secundă, Alibec a semnat cea mai mare ocazie pentru români, după ce voleul atacantului s-a oprit în bara transversală, însă mingea a refuzat să treacă linia porții.

Introdus pe parcurs, Dobre a avut și el șansa de a marca, însă șutul acestuia a trecut aproape de spațiul porții.

Finalul de meci a fost unul cu multe emoții pe Arena Națională, după ce Morozov a redus din diferență cu o execuție frumoasă care l-a învins pe Ionuț Radu.

Tricolorii s-au apărat eroic și au înregistrat o victorie în primul lor meci de acasă din aceste preliminarii. România este pe locul 2 în Grupa I, la egalitate cu Elveția.

Kosovo - Andorra 1-1

Un rezultat cu adevărat surprinzător și de mare ajutor pentru noi s-a înregistrat pe terenul kosovarilor, care nu au reușit decât o remiză cu naționala Andorrei. Este de menționat că la pauză scorul era 0-0, Kosovo deschizând scorul în repriza secundă, prin Zhegrova.

După doar 2 minute, Andorra reușea un gol la care puțini s-ar fi așteptat. Rosas a egalat, rezultatul menținându-se până la finalul celor 90 de minute.

Elveția - Israel 3-0

Elveția, favorita Grupei I, a defilat și în fața Israelului, scor 3-0.  Vargas (min 38), Amdouni (min 48) și Widmer (min 52) au rezolvat cel de-al doilea meci și primul de acasă pentru elvețieni, care au în acest moment un golaveraj de 8-0 și sunt lideri incontestabili în Grupa I.

Clasamentul Grupei I
Clasamentul Grupei IFlashscore

LIVE TEXT România - Belarus - Cele mai importante evenimente

Min 90+5: Final de partidă pe Arena Națională! România învinge Belarus cu 2-1 în al doilea meci din preliminariile Euro 2024.

Min 90+4: Drăgușin oprește un atac inițiat de jucătorii bieloruși.

Min 90: De la margine sunt arătate 4 minute suplimentare pentru această partidă.

Min 88: Mingea trimisă cu capul de Dobre se duce pe deasupra porții lui Plotnikov.

Min 86: Belarus înscrie! Morozov îl învinge pe Radu cu un șut care ajunge în plasa laterală.

Min 85: Belarus schimbă. Kavalio iese, intră Grechikho.

Min 83: Tănase trimite o pasă greșită și îl pune într-o situație bună pe Mozorov. Ionuț Radu prinde fără probleme.

Min 81: Dobre interceptează balonul în interiorul careului în trimite spre poartă dintr-o poziție incomodă. Balonul trece aproape de stâlpul din dreapta.

Min 78: Belarus schimbă din nou: Morozov intră în locui lui Bakhar.

Min 76: Stanciu părăsește terenul și este înlocuit de Marius Marin. Denis Alibec este și el schimbat, în locul său fiind introdus Florin Tănase.

Min 75: Un balon trimis în adâncime îl găsește bine pe Bakhar. Voleul atacantului nu este bine plasat, astfel încât Radu reține cu ușurință.

Min 74: Tavi Popescu primește cartonașul galben după o intrare întârziată.

Min 66: Cicâldău vede cartonașul galben. Belarus beneficiază de o lovitură liberă.

Min 65: Edi Iordănescu efectuează o nouă schimbare. Octavian Popescu intră în locul lui Dennis Man, în timp ce Mihai Dobre îl schimbă pe Moruțan.

Min 65: Schimbare la Belarus: Klimovich îl înlocuiește pe Yablonskiy.

Min 64: Kovalev intră în careu și se apropie de poarta lui Radu. Burcă strânge bine, iar balonul iese în out de poartă.

Min 64: Khvashchinskiy primește cartonașul galben după ce oprește cu mână o minge periculoasă.

Min 62: Stanciu oprește un contraatac pornit de Kovalev și primește cartonașul galben.

Min 60: Denis Alibec obține o nouă lovitură de colț pentru tricolori, la un contraatac inițial de Nicolae Stanciu.

Min 58: Ocazie mare pentru România. Voleul lui Alibec lovește bara transversală, iar mingea refuză să intre în poarta lui Plotnikov.

Min 55: Stanciu este faultat de Ebong. Mijlocașul lateral bielorus primește cartonașul galben.

Min 53: Dennis Man pleacă pe contraatac și trimite o pasă către Alibec. Atacantul Farului îi pasează lui Cicâldău, iar șutul mijlocașului este respins în corner.

Min 52: Jocul este oprit după ce căpitanul Stanciu încasează o lovitură puternică de la Selyava.

Min 49: Malkevich vede primul cartonaș galben al partidei după o intrare imprudentă asupra lui Cristi Manea.

Min 47: Pericol la poarta lui Ionuț Radu la un contraatac al bielorușilor. Defensiva noastră respinge cu emoții.

Min 46: Dennis Man obține o lovitură de colț pentru tricolori.

Min 46: Se reia partida de pe Arena Națională. Tricolorii au de această data lovitura de start.

Min 46: Belarus efectuează o primă schimbare: Yuzepchuk intră în locul lui Khvashchinskiy.

Min 45+2: Final de primă repriză pe Arena Națională! România conduce Belarus cu 2-0!

Min 45: De la margine sunt arătate 2 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 44: Băluță nu mai poate continua partida. Edi Iordănescu este forțat să facă prima schimbare. Alexandru Cicâldău este trimis în teren.

Min 42: Burcă interceptează o centrare venită de la Stanciu. Mingea iese în out de poartă.

Min 39: Jocul este oprit. Tudor Băluță părăsește terenul după ce a cerut intervenția medicilor.

Min 38: Bakhar trimite un șut de la distanță. Balonul trece aproape de bara transversală a porții lui Radu.

Min 34: Moruțan intră în careu cu o trecere spectaculoasă. Defensiva bielorusă respinge în corner.

Min 30: Kovalev încearcă un șut din afara careului. Balonul se duce departe de poarta lui Radu.

Min 28: Lovitura de cap a lui Dennis Man trece puțin pe lângă stâlpul din dreapta al porții lui Plotnikov.

Min 27: Ebong primește o minge bună și trimite o centrare în careul tricolorilor. Ionuț Radu reține însă fără probleme.

Min 23: Faze frumoase la poarta Belarusului reușite de tricolori, după combinații succesive între Dennis Man, Răzvan Marin și Denis Alibec. Defensiva bielorusă respinge cu greu atacurile în lanț.

Min 19: GOOOL ROMÂNIA! Răzvan Marin trimite o minge bună în careu, iar Burcă trimite balonul în plasă după un plonjon de lângă Volkov.

Min 18: Din nou ocazie mare pentru România. Alibec găsește foarte bine colțul lung, însă Plotnikov respinge în ultimul moment în corner.

Min 17: GOOOL ROMÂNIA! Nicolae Stanciu înscrie spectaculos din lovitură liberă. Tricolorii conduc Belarus cu 1-0.

Min 16: Dennis Man obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună pentru România.

Min 14: Cristi Manea respinge o nouă centrare periculoasă trimisă de ofensivă bielorusă.

Min 13: Radu Drăgușin respinge în out o centrare bună trimisă de Kovalev.

Min 11: Portarul Plotnikov iese și respinge bine un balon din fața lui Alibec, aflat într-o poziție favorabilă.

Min 9: Belarus obține o lovitură liberă, după ce Ebong a fost faultat de Stanciu.

Min 7: Răzvan Marin are o incursiune periculoasă în careu. Mingea este respinsă în corner.

Min 6: Denis Alibec obține o lovitură liberă de la mijlocul terenului după ce a fost faultat de Volkov.

Min 1: A început partida dintre România și Belarus. Bielorușii au lovitura de start!

Centralul olandez Allard Lindhout va arbitra partida dintre România și Belarus.

Echipele de start

Echipele de start România - Belarus
Echipele de start România - BelarusFlashscore

Se anunță o atmosferă incendiară pe Arena Națională din București. Aproximativ 30.000 de suporteri sunt așteptați pe stadion pentru a vedea duelul dintre România și Belarus.

Tricolorii vin după un succes în prima rundă după deplasarea de la Andorra, scor 2-0, în timp ce Belarus a pierdut la scor în fața Elveției, favorita grupei. Trupa lui Murat Yakın s-a impus cu 5-0 în duelul care a avut loc în orașul Novi Sad din Serbia.

Tot ce trebuie să știi înainte de startul partidei România - Belarus: Preview România-Belarus. ”Tricolorii” sunt obligați să învingă o echipă care n-a mai câștigat de doi ani