Weekend highlights: Dimarco înscrie un gol de toată frumusețea, PSV domină și Malmo e campioană

Federico Dimarco s-a bucurat cum se cuvine de sărbătorirea unui gol măreț
Federico Dimarco s-a bucurat cum se cuvine de sărbătorirea unui gol mărețProfimedia
Înainte de pauza internațională, aruncăm o nouă privire asupra celor mai bune, mai puțin bune și mai interesante momente din fotbalul mondial. În tradiționala rubrică Flashscore News din această săptămână, nu putem rata golul incredibil al lui Federico Dimarco, recordul de invincibilitate al lui PSV sau un nou record al lui Harry Kane.

Golul weekendului

Dacă urmăriți cu regularitate cele mai importante momente ale weekendului, veți observa că au fost destul de multe goluri de la mijlocul terenului în acest sezon. În această săptămână, am avut chiar două din care să alegem. Mijlocașul englez Jonjo Shelvey a obținut un onorant loc doi cu acest gol plasat cu precizie pentru Caykur Rizespor din Turcia.

Dar trebuie să declarăm cel mai bun gol ca fiind cel care va fi unul dintre candidații principali pentru următorul premiu Puskas. Federico Dimarco, de la Inter, a primit mingea în alergare în apropierea liniei de tușă împotriva lui Frosinone și, în loc să atace suprafața de pedeapsă, a decis să șuteze direct. Rezultatul? Un gol câștigător care nu se va mai repeta.

"Mai întâi l-am văzut pe Denzel (Dumfries) atacând, dar apoi am observat că portarul era în afara porții. Așa că am încercat. Din fericire, a funcționat, dacă nu ar fi funcționat probabil că aș fi auzit fanii înjurând", a zâmbit marcatorul.

Subperformerii weekendului

Tottenham a deținut mult timp o serie de invincibilitate în Premier League, iar australianul Ange Postecoglou a devenit de trei ori la rând managerul lunii. Dar apoi ceva s-a rupt.

Spurs a cedat cu 4-1 în fața unei Chelsea aflate în dificultate și a terminat meciul în nouă oameni după două cartonașe roșii. O săptămână mai târziu, au reușit să-și revină împotriva lui Wolves și totul părea promițător, deoarece conduceau cu 1-0 în minutul 90.

Dar Wolverhampton a ripostat cu o răsturnare de situație puternică și a smuls toate punctele în al șaptelea minut de prelungire al meciului, cu un gol marcat de Mario Lemina. Spurs cad direct din forma fantastică în criză și trebuie să își revină în pauza internațională.

Punctul culminant pe rețelele de socializare

Newcastle este și ea în criză. În primul rând, probleme medicale, deoarece accidentările se înmulțesc în fiecare săptămână și, ca o consecință, apar rezultatele proaste. După înfrângerea cu 2-0 la Bournemouth, liderul Kieran Trippier a trebuit chiar să se justifice în fața fanilor nemulțumiți. "Nu dăm tot ce avem mai bun? Și câte accidentări avem?", s-a apărat supărat internaționalul englez.

Statisticile weekendului

"Iubesc fiecare secundă aici", a spus Harry Kane când a fost întrebat despre perioada petrecută la Munchen. Nu e de mirare când rescrie recorduri istorice în fiecare săptămână.

După hat-trick-ul din Der Klassiker împotriva lui Dortmund, a marcat de două ori împotriva lui Heidenheim și a ajuns la 17 goluri în 11 meciuri. Nici Robert Lewandowski și nici Gerd Muller, care au realizat lucruri mărețe la Munchen, nu au reușit acest lucru. Fanii lui Bayern trebuie să fie mai mult decât încântați de noua lor achiziție.

Povestea weekendului

Am disecat recent aici căderea lui Ajax, așa că este corect să ne uităm la cealaltă parte a clasamentului din Eredivisie olandeză. PSV se bucură de al patrulea cel mai bun start din istoria campionatului (până acum), câștigând toate cele 12 meciuri - Ajax a avut un record ușor mai bun în 1995/96, PSV însuși a început 2017/18 cu 13 victorii, și chiar 17 în 1987/88.

Echipa lui Peter Bosz este absolut dominantă, marcând 3,8 goluri pe meci și primind doar 0,4, și are deja un avans de șapte puncte în fruntea competiției. Dacă nimic nu merge prost la Eindhoven, titlul olandez ar putea fi decis în curând...

Fotografia weekendului

Campionatul suedez se joacă după sistemul primăvară-toamnă și, prin urmare, își cunoaște deja campioana. Titlul a fost cucerit de Malmo, care a învins-o pe rivala sa directă pentru primul loc, Elfsborg, într-o atmosferă entuziastă pe un stadion Eleda plin ochi. Golul care a asigurat încoronarea campioanei a fost marcat din penalty de atacantul Isaac Kiese Thelin, care s-a aflat, după cum era de așteptat, în centrul festivităților.