Liverpool se califică cu emoții în finala EFL Cup și va juca pentru trofeu cu Chelsea

Liverpool o va întâlni pe Chelsea în finală
Liverpool o va întâlni pe Chelsea în finalăProfimedia
După ce a câștigat manșa tur cu 2-1, Liverpool a obținut un rezultat de egalitate pe terenul lui Fulham și s-a calificat în finala Cupei EFL.

Fulham - Liverpool 1-1

Luis Diaz a deschis scorul pentru cormorani în minutul 11, după ce șutul lui deviat l-a învins pe Leno. Părea că echipa lui Jurgen Klopp are meciul sub control și că se va califica fără emoții, însă golul lui Issa Diop din minutul 78 a oferit un final de meci încins.

Statistici
StatisticiFlashscore

În ciuda eforturilor din ultimele minute, gazdele nu au reușit să egaleze scorul la general și au ratat șansa calificării pentru prima dată în finala Cupei EFL.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

Astfel, Liverpool va juca pentru trofeu cu Chelsea, care a trecut în cealaltă semifinală de Middlesbrough, cu scorul general 7-1. Liverpool și Chelsea se vor întâlni din nou în finala EFL Cup, după ce în urmă 2022 cormoranii s-au impus după lovituri de departajare. Londonezii au câștigat ultimul trofeu al Cupei Ligii în sezonul 2014/15, după o finală cu Tottenham.