Liverpool a întors scorul după pauză în semifinala EFL Cup contra lui Fulham

Liverpool, aproape de finala EFL Cup
Liverpool, aproape de finala EFL CupProfimedia
Liverpool a câștigat prima manșă a semifinalei EFL Cup împotriva lui Fulham, scor 2-1, pe Anfield, extinzându-și seria de invincibilitate pe teren propriu la 24 de meciuri în toate competițiile.

Liverpool - Fulham 2-1

Fulham a deschis scorul pe Anfield la chiar prima ocazie de gol, în minutul 19. În ciuda dominării teritoriale, cormoranii nu au reușit să marcheze în prima repriză și oaspeții au intrat în avantaj la vestiare.

Statistici
StatisticiFlashscore

A fost aproape un trafic cu sens unic după pauză, Ryan Gravenberch a tras pe lângă, înainte ca Antonee Robinson să facă un blocaj bun pentru a împiedica șutul lui Diogo Jota.

Klopp și-a întărit atacul introducându-i atât pe Cody Gakpo și Darwin Núñez în locul lui Gravenberch și Harvey Elliott.

Liverpool a reușit să restabilească egalitatea în minutul 68, prin Curtis Jones. După doar patru minute, Gakpo avea să înscrie și el și o aducă pe Liverpool în avantaj.

Liverpool este acum neînvinsă în ultimele șapte meciuri în toate competițiile, de la înfrângerea cu 2-1 în UEFA Europa League în fața Royale Union Saint-Gilloise.

Jucătorii lui Klopp pornesc cu prima șansă pentru calificarea în finala EFL Cup, unde vor întâlni câștigătoarea dintre Chelsea și Middlesbrough (scor 0-1 în tur).