Ionuț Radu, învingător cu Bournemouth în Cupa Ligii. Portarul român, integralist

Ionuț Radu, portarul lui Bournemouth
Ionuț Radu, portarul lui Bournemouth Profimedia
AFC Bournemouth, cu portarul român Ionuț Radu între buturi, s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în fața formației de ligă secundă Stoke City, într-o partidă din turul al treilea al Cupei Ligii engleze de fotbal.

The Cherries” au marcat ambele goluri în debutul reprizei secunde, prin Dominic Solanke (51) și Joe Rothwell (54).

Ionuț Radu a bifat abia al doilea său meci pentru Bournemouth, echipa la care a ajuns în vara acestui an. Portarul a ”șomat” aproape 90 de minute. Atacanții celor de la Stoke nu au reușit să trimită vreun șut pe poartă în tot meciul.

Pe Bournemouth o așteaptă însă o misiune dificilă în turul următor, în care va înfrunta pe propria arenă puternica formație FC Liverpool, învingătoare la rândul ei, cu 3-1, în duelul cu Leicester City.

''Vulpile” au deschis rapid scorul pe Anfield, prin Kasey McAteer (3), însă elevii antrenorului Juergen Klop au întors rezultatul după pauză, grație reușitelor lui Cody Gakpo (48), Dominik Szoboszlai (70) și Diogo Jota (89).

Bournemouth este acum în 16-imile de finală ale competiției pentru al doilea sezon consecutiv. Dacă vor trece de Liverpool, misiune extrem de dificilă, ''Cireșele'' ar ajunge în sferturile de finală pentru prima dată din campania 2018-19.