EFL Cup: Nunez îl învinge pe Radu cu un supergol / Arsenal și ex-campioana United, eliminate

Liverpool învinge cu 2-1 pe terenul lui Bournemouth
Liverpool învinge cu 2-1 pe terenul lui BournemouthAFP
Flashscore vă prezintă rezultatele consemnate miercuri seară în optimile Cupei Ligii Angliei (EFL Cup):

Bournemouth - Liverpool 1-2

Ionuț Radu a fost din nou titular în poarta lui Bournemouth, la doar câteva zile după succesul obținut de cireșe pe teren propriu cu Burnley în Premier League.

După ce au fost conduși la pauză în urma reușitei lui Gakpo după un corner, elevii lui Andoni Iraola aveau să revină în joc în actul secund, tot la o lovitură de colț, prima obținută în timpul partidei. Justin Kluivert a adus egalarea cu o lovitură de cap.

Gazdele nu s-au bucurat decât 6 minute de reușita lui Kluivert. Darwin Nunez a făcut diferența, după ce uruguayanul a reușit unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii, învingându-l pe Ionuț Radu cu un șut expediat din unghi.

Manchester United - Newcastle 0-3

Al doilea eșec consecutiv pe care diavolii îl trăiește pe Old Trafford, după ce City s-a impus în urmă cu numai 3 zile cu același scor în derby-ul rivalelor din Manchester în Premier League.

Pentru Newcastle este un motiv în plus de laudă: după ce în runda trecută au eliminat-o pe City, de această dată au scos-o din circuit și pe United, deținătoarea trofeului în sezonul trecut.

Introdus în teren încă din minutul 5 în locul lui Targett, accidentat, Almiron a spart gheața și l-a învins pe Onana în minutul 28, după o cursă frumoasă a lui Livramento.

După 8 minute, tânărul Lewis Hall (19 ani) a înscris primul său gol pentru Newcastle, dublând astfel avantajul pentru formația lui Howe.

Jocul echipei lui Ten Hag a lăsat de dorit și în partea secundă. Willock a făcut 3-0, iar Newcastle a consemnat o nouă înfrângere dureroasă pentru United pe Old Trafford.

West Ham - Arsenal 3-1

Un prim șoc pentru tunari a venit după primul sfert de oră, când Ben White și-a înscris în mod ciudat în proprie poartă, după un corner al ciocănarilor.

La scurt timp după startul reprizei secunde, Kudus a dat o nouă ”palmă” elevilor lui Arteta, după o acțiune spectaculoasă.

Revenit în poarta celor de la Arsenal pentru această partidă, Ramsdale a fost învins de conaționalul Bowen după un șut din afara careului.

Chelsea - Blackburn 2-0

Un pas în faza sferturilor a făcut și Chelsea, care a făcut uitat ultimul eșec din Premier League pe teren propriu, 2-0 cu Brentford.

În fața celor de la Blackburn, echipă ce activează în Championship (liga a 2-a engleză), Badiashile (min 30) și Sterling (min 59) au adus victoria pentru Blues.

În celelalte partide, Everton a învins-o pe Burnley cu 3-0, în vreme ce Fulham s-a impus pe terenul divizionarei secunde Ipswich, scor 3-1.