Tuchel, la primul eșec pentru Bayern. ”Nu sunt supărat”

Tuchel o va întâlni sâmbătă tot pe Freiburg
Tuchel o va întâlni sâmbătă tot pe FreiburgAFP
Bayern a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Germaniei la al doilea meci pe banca bavarezilor pentru Thomas Tuchel.

Campioana a fost învinsă pe teren propriu de ocupanta locului patru în Bundesliga, Freiburg, cu 2-1, golul victoriei fiind marcat în prelungirile partidei de Holer. Atacantul lui Freiburg a transformat un penalty acordat ca urma a unui henț în careu făcut de Musiala.

Înaintea acestei partide, Freiburg nu mai câștigase în fața lui Bayern din 2015.

Este pentru al treilea an consecutiv în care Bayern este eliminată în mod surprinzător din Cupa Germaniei, după ce anul trecut a părăsit competiția în șaisprezecimi, în fața lui Kiel, iar acum doi ani, în aceeași fază a competiției, a fost eliminată de Borussia Mönchengladbach după un neverosimil 5-0.

Noul antrenor al lui Bayern câștigase una din cele două finale ale Cupei Germaniei pe care le jucase în perioada în care o antrenase pe Dortmund.

Tuchel și-a asumat întreaga responsabilitatea pentru eliminarea echipei sale din competiție și a precizat că nu este foarte supărat pe rezultat.

”Am avut momente bune, dar întotdeauna ne-a lipsit ceva, ultima pasă, decizia corectă, precizia. Nu sunt foarte supărat. Freiburg a marcat două goluri din două faze fixe. Nu-mi amintesc o altă ocazie pentru ei. S-au apărat foarte sus și nu am putut continua să punem presiune pe ei.

Am preluat conducerea, apoi am avut două-trei ocazii mari, în special cea cu Thomas Müller. Până la urmă este vina noastră. Să fim eliminați din sferturile de finală acasă este o mare dezamăgire. Bineînțeles, eu sunt responsabil", a declarat fostul antrenor al Borussiei după meci.

Tuchel și-a început mandatul la Bayern cu o victorie impresionantă în fața fostei sale echipe și a principalei contracandidate în lupta pentru titlu, Borussia Dortmund, și își poate lua revanșa pentru eliminarea din Cupă sâmbătă, când o va întâlni tot pe Freiburg, de data această în Bundesliga în încercarea de a-și consolida prima poziție în clasament.