Fortuna Dusseldorf s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei, după 28 de ani

Ao Tanaka sărbătorește golul alături de Christos Tzolis
Ao Tanaka sărbătorește golul alături de Christos Tzolis Profimedia
Echipa din a doua ligă germană, Fortuna Dusseldorf, a câștigat partida din deplasare cu St Pauli cu 4-3, după loviturile de departajare, un meci disputat marți la Hamburg.

La finalul timpului regulamentar de joc şi al prelungirilor, scorul a fost egal, 2-2.

Au marcat: Vincent Vermeij (38 - penalty) şi Ao Tanaka (99) pentru Dusseldorf, respectiv Marcel Hartel (60 din penalty) şi Carlo Boukhalfa (120+1).

Portarul Florian Kastenmeier a fost eroul oaspeților în acest joc, după ce a reuşit să apere două lovituri de departajare.

Fortuna Dusseldorf, câştigătoarea Cupei Germaniei în 1979 şi 1980, după o serie record de 18 victorii consecutive, atinge penultimul act al acestei competiții pentru prima oară din 1996.

St Pauli Hamburg, liderul ligii secunde germane, a părăsit terenul învinsă pentru prima oară în 23 de meciuri disputate în campionat şi în Cupa Germaniei, la doar trei zile după ce reuşise să o învingă pe Fortuna Dusseldorf în deplasare (2-1), în campionat.

Miercuri, în sferturile de finală ale DFB Pokal este programat un nou duel între două echipe de ligă secundă, Hertha Berlin şi FC Kaiserslautern.

Săptămâna viitoare, liderul neînvins din Bundesliga, Bayer Leverkusen, va primi vizita formației VfB Stuttgart (6 februarie), în timp ce Borussia Moenchengladbach va vizita pe 7 februarie formați de liga a treia FC Saarbrucken, care le-a eliminat în tururile precedente pe Bayern Munchen şi Eintracht Frankfurt.

În condițiile în care alte două echipe de top, RB Leipzig, deținătoarea trofeului, şi Borussia Dortmund, au fost eliminate la rândul lor din competiție, sunt şanse ca un club mic să atingă finala care va avea loc pe 25 mai la Berlin şi chiar să câştige trofeul.

Pentru prima dată, sferturile de finală ale Cupei Germaniei au fost programate pe parcursul a două săptămâni.

Semifinalele urmează să se dispute pe 2 şi 3 aprilie.