Eintracht Frankfurt, calificată în semifinalele Cupei Germaniei

Eintracht Frankfurt, calificată în semifinalele Cupei GermanieiAFP
Eintracht Frankfurt s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei. Echipa pregătită de Oliver Glasner a învins Union Berlin cu 2-0 pe Deutsche Bank Park și este prima echipă care trece de faza sferturilor, adversarii din turul următor urmând să fie stabiliți prin tragere la sorți după terminarea rundei.

Oamenii lui Oliver Glasner au încercat să se impună încă din start și au preluat rapid conducerea. În minutul 11, Mario Götze a primit o minge lungă în careu și, cu o pasă cu călcâiul, l-a servit pe Randal Kolo Muani, care a șutat sub transversală.

Un minut mai târziu a venit și golul doi. Mario Götze l-a servit din nou pe Randal Kolo Muani, dar de data aceasta cu o pasă peste apărarea adversă. Atacantul francez a profitat de faptul că portarul Lennart Grill era ieșit din poartă și a mărit avantajul gazdelor.

Semifinalele Cupei Germaniei sunt programate pe 2 și 3 mai.

Următorul meci al lui Eintracht Frankfurt va avea loc sâmbătă, 8 aprilie, de la ora 16:30, când va întâlni Bayer Leverkusen în deplasare pe BayArena, în cadrul etapei a 27-a din Bundesliga.