Athletic Bilbao a câștigat Cupa Spaniei! Bascii, primul trofeu dupa 40 de ani

Bilbao a câștigat cea de-a 24-a ediție a Copa del Rey
Bilbao a câștigat cea de-a 24-a ediție a Copa del ReyAFP
Athletic Club și-a asigurat cea de-a 25 -a Copa del Rey într-un mod dramatic, învingând Mallorca la penalty-uri după o confruntare foarte disputată la Sevilla.

Athletic era pregătită să cucerească un nou trofeu pentru prima dată după 40 de ani.

Dar Mallorca nu a cedat ușor gata să le reamintească bascilor că Bilbao a pierdut ultimele șase finale consecutive.

De altfel, la Sevilla, echipa lui Ernesto Valverde a fost nevoită să revină de la 0-1.

Mallorca a deschis rapid scorul, în minutul 21, prin veteranul Daniel Rodriguez și spera la primul trofeu după 21 de ani.

Mallorca își sărbătorește deschiderea scorului
Mallorca își sărbătorește deschiderea scoruluiProfimedia

Oihan Sancet a egalat în repriza a doua pentru Athletic Bilbao și deși era doar minutul 50, nimeni nu a mai reușit să marcheze, așa că au urmat prelungiri și apoi la lovituri de departajare.

Raul Garcia, Muniain, Vesga și Berenguer au avut sânge rece și au marcat, iar portarul, care în mod normal este rezerva lui Unai Simon, Agirrezabala a reușit să reziste psihic în fața lui Morlanes și Radonjic și le-a apărat șuturile.

Valverde a cucerit Cupa Spaniei ca jucător cu FC Barcelona în 1990 după o finală cu Real Madrid, dar și ca antrenor în 2018 după o finală cu Sevilla.

Pentru echipa din Bilbao este a 25-a Cupa a Spaniei, dar prima după o pauză de 40 de ani.

În 1984, echipa din Țara Bascilor a reușit un event istoric.

Flashscore Omul meciului: Nico Williams (Athletic Club)