A doua finală Copa del Rey pentru Osasuna și a 40-a pentru Real Madrid

Real Madrid va înfrunta Osasuna în finala Copa del Rey
Real Madrid va înfrunta Osasuna în finala Copa del ReyProfimedia
Real Madrid va încerca să câștige Copa del Rey pentru a 20-a oară în istoria sa atunci când va înfrunta sâmbătă seară, în finala competiției, formația Osasuna din La Liga.

În finala Copa del Rey (CDR) din 2022/23 se întâlnesc Real Madrid, de 19 ori câștigătoare, și Osasuna, la 120 de ani după ce Real a câștigat prima finală din istorie.

Giganții madrileni speră să nu se repete rezultatul din 1903, când au pierdut cu 3-2 în fața lui Athletic Bilbao.

După ce "Los Blancos" a învins Osasuna cu 2-0 în campionat în februarie, managerul Carlo Ancelotti a glumit cu omologul său Jagoba Arrasate că se vor întâlni din nou în luna mai și, în ciuda faptului că au pierdut prima manșă a semifinalei cu Barcelona, aceste cuvinte s-au adeverit.

Antrenorul madrilenilor și-ar fi dorit o pregătire mai bună pentru această confruntare, deoarece au pierdut două din ultimele trei meciuri, deși a reușit să păstreze unii jucători cheie pregătiți pentru acest asalt.

În timp ce Madrid s-a luptat în rundele CDR, cu trei dintre cele patru victorii obținute fie la un singur gol, fie după prelungiri, nici pentru Osasuna nu a fost floare la ureche, deoarece în fiecare dintre cele patru meciuri anterioare a ajuns în prelungiri, inclusiv învingând Athletic cu 2-1 la general în semifinale!

Cu șanse mari de a deveni prima echipă câștigătoare de la Mallorca, în 2002/03, echipa a avut o pregătire slabă, având în vedere că a pierdut "la zero" ultimele două meciuri de campionat.

Ei speră că marea ocazie îi va inspira să facă istorie, deoarece Osasuna nu a mai învins Realul din ianuarie 2011 (5 egaluri, 13 înfrângeri) și niciodată în CDR (4 înfrângeri).

Jucători de urmărit

Unul dintre cei odihniți jucători, Karim Benzema, a deschis scorul în Copa del Rey, într-un meci cu Osasuna, în timpul primului mandat al lui Ancelotti, iar cu patru goluri în competiția din acest sezon, este la doar unul în spatele liderului, Kike García de la Osasuna.

Statistică interesantă

În niciuna dintre ultimele șapte finale CDR nu s-a marcat între minutul 75 și finalul reprizei secunde.

Urmărește Real Madrid - Osasuna pe platforma Flashscore!