Petrolul Ploiești, victorie chinuită în Cupa României cu o echipă de liga a 3-a

Petrolul Ploiești
Petrolul PloieștiProfimedia
Lupii galbeni au învins cu scorul de 2-1 formația de liga a treia Progresul Pecica, în primul meci din Grupa A a Cupei României la fotbal. Pecica a jucat aproape tot meciul în 10, după ce Edward Wild a primit cartonaș roșu.

Progresul Pecica - Petrolul Ploiești 1-2

Petrolul Ploiești a deschis scorul prin Mihai Roman II în minutul 18, din penalty, după un henț comis de Edward Wild, care a primit cartonașul roșu.

Gazdele au egalat surprinzător în finalul primei reprize, prin nigerianul Abdullahi Nasiru . Petrolul s-a impus în cele din urmă grație golului înscris de același Mihai Roman II după pauză, în minutul 54.

Echipa antrenată de Florin Pârvu a ratat un penalty  prin Iustin Răducan, șutul trimis de fiul fostului jucător Narcis Răducan fiind apărat de portarul Rafael Zamfir.

Petrolul face parte din Grupa A, alături de Sepsi OSK, Chindia Târgovişte, FC Hermannstadt, Corvinul Hunedoara și Progresul Pecica. Primele două clasate din fiecare grupă se califică în faza sferturilor de finală, urmând ca formaţiile câştigătoare să dispute meciurile pe teren propriu.

Următorul meci al Petrolului din Cupa României va fi pe 1 noiembrie, în deplasare, cu Chindia Târgoviște.