Autogolul lui Chipciu din min 90 stabilește cea de-a doua finalistă din Cupa României

Oțelul Galați - Universitatea Cluj
Oțelul Galați - Universitatea ClujProfimedia
Oțelul Galați este cea de-a doua echipă care ajunge în finala Cupei României, după ce a dispus cu 2-1 pe teren propriu în fața Universității Cluj.

Oțelul Galați - Universitatea Cluj 2-1

Deschiderea de scor a venit în minutul 12, în urma unei faze fixe obținută de Cisotti. Fundașul ivorian Jonathan Cisse l-a învins pe portarul lituanian Edvinas Gertmonas cu o lovitură de cap.

Chiar înainte de finalul primei părți, o neglijență a aceluiași Cisotti, care l-a lovit în careu pe Rogers, a dus la dictarea unei lovituri de la 11 metri în favoarea Șepcilor Roșii.

Golgheterul Dan Nistor și-a asumat răspunderea și a transformat fără emoții, aducând egalarea pentru ardeleni.

Lovitura de grație avea să fie dată tot de elevii lui Dorinel Munteanu și să vină în minutul 90, tot în urma unui corner. O deviere nefericită a lui Alex Chipciu a trimis balonul în poartă, astfel încât ardelenii s-au văzut nevoiți să atace în ultimele minute de joc.

După o ocazie bună irosită de Daniel Popa, gazdele au obținut o lovitură de pedeapsă la o fază la care Șepcile Roșii au rămas descoperiți în apărare. Silaghi a fost eliminat pentru un fault comis în postura de ultim apărător și i-a lăsat pe ardeleni în 10 oameni.

Din 11 metri, Aly Malle a fost blocat de Gertmonas, portarul lituanian reușind să respingă și după ce a blocat inițial de pe linia porții lovitura de pedeapsă.

Dunărenii pentru a doua oară în finala Cupei României, acolo unde o vor înfrunta pe divizionara secundă Corvinul Hunedoara.

Echipele de startFlashscore

Corvinul Hunedoara a reușit surpriza. Echipa din Liga a 2-a este prima formație care s-a calificat în finala Cupei României, acolo unde o va întâlni pe învingătoarea dintre Oțelul și U Cluj.

Semifinale Cupa României
Semifinale Cupa RomânieiFlashscore

Finala Cupei României 2023/24 se va desfășura în data de 15 mai 2024, pe stadionul Municipal din Sibiu, acolo unde a avut loc și finala din sezonul precedent dintre Sepsi OSK și Universitatea Cluj. Arena are o capacitate de 12.363 de locuri.