Corvinul Hunedoara, prima finalistă în Cupa României! Victorie fără drept de apel cu Voluntari

Corvinul a învins-o în semifinale pe Voluntari cu 3-1
Corvinul a învins-o în semifinale pe Voluntari cu 3-1Facebook / FC Corvinul 1921 Hunedoara
Echipa din Liga a 2-a reușește o nouă performanță notabilă, fiind prima formație care se califică în finala Cupei României, acolo unde o așteaptă pe învingătoarea dintre Oțelul și U Cluj.

Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1

Veștile excelente vin una după alta la Hunedoara. Corvinul are drept de promovare în Superliga României, conducerea reușind să managerieze situația în ceea ce privește forma de organizare a clubului.

Hunedorenii sunt pe locul 3 în play-off în acest moment, la 3 puncte distanță de Șelimbăr și la 5 față de liderul Unirea Slobozia.

Corvinul a dominat de la un capăt la altul partida din semifinalele Cupei împotriva celor de la Voluntari. Dorin Mateuț (58 de ani), fosta ”Gheata de Aur” a Europei în 1989, a fost cel care a dat lovitura de start.

Deschiderea de scor a venit după 20 de minute de joc, perioadă în care posesia a fost dominată de gazde. Fundașul Antonio Manolache l-a învins pe Vâlceanu cu un șut plasat din interiorul careului, în urma unui corner.

Fără o viziune clară asupra jocului și lipsă de inspirație în ultima treime, ilfovenii au reușit egalarea la o fază care inițial nu anunța nimic. În urma unei centrări venite din flancul stâng, Daniel Florea a ajuns la minge înaintea portarului Lefter și a înscris pentru 1-1, dedicând golul fiicei sale, Ilaria.

Partea secundă a aparținut în totalitate hunedorenilor, care după o oră de joc au trecut din nou la conducere. Alex Neacșa, unul dintre cei mai experimentați jucători din lotul lui Maxim, l-a învins pe Vâlceanu cu un șut de la distanță.

Cu 20 de minute înainte de final, Marius Coman, care a marcat și în partida de sferturi cu CFR, a stabilit scorul final, la o fază la care poarta ilfovenilor a fost efectiv asediată de gazde.

Joi (18 aprilie), de la 20:30, Oțelul și U Cluj se întâlnesc în cealaltă semifinală din Cupa României.

Echipele de startFlashscore

Oțelul Galați - Universitatea Cluj, joi, ora 20:30

Finala Cupei României 2023/24 se va desfășura în data de 15 mai 2024, pe stadionul Municipal din Sibiu, acolo unde a avut loc și finala din sezonul precedent dintre Sepsi OSK și Universitatea Cluj. Arena are o capacitate de 12.363 de locuri.