Son marchează de două ori și Coreea de Sud surclasează China în meciul de calificare la Cupa Mondială

Son (stânga) sărbătorește împotriva Chinei
Son (stânga) sărbătorește împotriva ChineiAFP
Căpitanul Heung-min Son a marcat două goluri și Coreea de Sud a ajuns la două victorii din două meciuri în preliminariile Cupei Mondiale 2026.

China - Coreea de Sud 0-3

Son a redus la tăcere o mulțime de peste 40.000 de spectatori aflați în tribune la Shenzhen după ce a marcat două goluri în prima repriză. Primul a fost din penalty, iar al doilea cu o lovitură de cap în urma unui corner.

Coreea de Sud a închis tabela în ultimele minute prin reușita lui Jung Seung-hyu. În urma acestei victorii, Coreea de Sud se află pe primul loc în Grupa C cu un bilanț perfect, de șase puncte din două meciuri.

Săptămâna trecută, echipa lui Jurgen Klinsmann a învins Singapore cu 5-0 pentru a-și începe campania de calificare în stil.

Statisticile meciurilor
Statisticile meciurilorFlashscore

În alte meciuri de calificare la Cupa Mondială din Asia, Coreea de Nord a învins Myanmar cu 6-1 în deplasare, iar Tadjikistanul s-a impus în Pakistan cu același scor.

Primele două clasate din cele nouă grupe ale calificărilor asiatice pentru Cupa Mondială 2026 vor trece în faza finală a calificărilor.